Salgın döneminde konut sektörünün üzerinde ciddi bir daralma meydana gelmiş ve bu durum tartışmalara neden olmuştu. Salgın sonrasında normalleşme ile birlikte bu daralmanın uzun bir süre daha devam etmesi ve bu süreçte sektörün büyük bir zorluk içerisine girmesi bekleniyordu.

Normalleşme ile birlikte kamu bankaları tarafından açıklanan konut kredi faizlerinin tarihi seviyeye çekilmesi üzerine sektörde ciddi bir hareketlenme meydana geldi. Bu hareketlenme ile birlikte Emlak Konut GYO tarafından açıklanan yeni konut kampanyaları ve iki yıl ödemesiz kolaylığı da konut kredisini desteklemeyi başardı.

Konut Satış Oranı  5 Katına Çıktı

Kamu bankaları tarafında açıklanan faiz oranlarının Cumhuriyet tarihinin en düşük faiz oranı olduğu ifade edildi. Yapılan indirimin sektöre verilmiş olan en büyük teşvik olması da dikkatlerden kaçmadı. Şimdilerde yapılan satış değerlerine bakıldığı zaman satışların 5 katına çıktığı belirlendi.

Sektör yetkilileri kredi verme konusunda kamu bankalarının son derece hızlı davranabildiğini ve sistemin çok hızlı bir şekilde ilerlediğini de ifade ettiler. Sektörün desteklenmesine ve satışların artmasına katkı sağlayabilmek için sadece kamu bankalarının değil bundan sonraki dönemde özel bankaların da faiz oranları, ödeme sistemleri gibi konularda yardımcı olmalarının gerekli olduğu ifade edildi.

Kamu bankalarının açıklamış olduğu kredi destek paketlerinin ardından Emlak Konut GYO tarafından iki yıl ödemesiz kolay ödeme sistemlerine sahip olan ‘Hayallerini Erteleme Türkiye’ kampanyası ile birlikte satış ofislerinde gece yarısından sonra dahi satış destekleri veriliyor.

isbilgisi.com