Emeklinin Gözü Temmuz Zammında! Emekli Maaşlarına Ne Kadar Zam Yapılacak?

Milyonlarca emekli büyük bir heyecanla Temmuz ayını beklemeye başladılar. Zam ayı olarak nitelendirilen Temmuz ayında ne kadar zam alacaklar? İşte detaylar!

EKONOMİ 26.06.2020 - 09:35 26.06.2020 - 09:35

Emekliler için zam ayı olarak görülen Temmuz ayına az bir zaman kala çeşitli tahminler ve değerlendirmeler yapılıyor. Milyonlarca emekli ne kadar zam alacaklarını merak ettiler. SSK ve Bağkur emeklileri enflasyon zammına bağlı olarak zam almayı bekliyorlar. Memur emeklileri ise bu süreçte sözleşme zammına bağlı olarak ek enflasyon zammı alacakları için heyecanla beklemeye başladılar.

Enflasyon rakamlarında güncel durumlar takip edilirken enflasyon miktarının son durumunun Temmuz ayında açıklanması bekleniyor. İlk altı aylık dönemde gerçekleşen enflasyon oranlarına göre zam verileceği ifade edildi.

Ekonomistlerin yapmış oldukları değerlendirmelere ve enflasyon tahminlerine göre yüzde 5.09 oranında bir zammın yapılması bekleniyor. Bu zam SSK ve Bağkur emeklileri için yapılacak. Bu hesaplamaya göre yapılacak zam miktarının 320 liraya kadar değişebileceği ifade ediliyor.

Emekliler Ne Kadar Zam Alacaklar?

Emekliler için yüzde 4 oranında yapılacak sabit zamma ek olarak enflasyon farkı verilecek. Bu durumda tüm emekliler için yapılacak zam miktarı çerçevesinde maaşlarda 90 lira ile 320 lira arasında bir artışın yaşanması bekleniyor.

Emekliler arasında en fazla maaşın zamlar sonrasında 6 bin 270 liradan 6 bin 590 liraya çıkması bekleniyor.

isbilgisi.com