Türkiye'de milyonlarca çalışan her gün işlerine bir gün emekli olma hayali ile gitmektedirler. Erken emeklilik şartları bu nedenle oldukça merak edilen konuların başında geliyor. Çalışanlar belirli bir süre çalıştıktan sonra “ne zaman emekli olurum” sorusuna cevap arıyorlar. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından yönetilen emeklilik sisteminde erken emekli olmanın yolları genellikle kapanmıştır. Ancak az sayıda datayın gerçekleştirilmesi ile erken emekli olma imkanı yine de bulunmaktadır.

BORÇLANMA HAKKI İLE ERKEN EMEKLİLİK!

Çalışanlara SGK tarafından tanınan hakların en çnemlisi borçlanma hakkıdır. Emekli olmak için prim gün sayısı eksik olan vatandaşlar bu borçlanma hakkını kullanarak eksik günlerini kapatabilmektedirler. Ancak burada bir uzmanın yönlendirilmesi ile hareket edilmeli. Aksi durumda yapılacak yanlış bir işlem ile erken emekli olunamadığı gibi daha başka zararlar da görülebilir. İhtiyacı olmayanlar eğer borçlanma yaparlarsa hem emekli ikramiyelerinde hem de emekli maaşlarında düşüşle karşılaşabilirler.

DOĞUM BORÇLANMASI İLE ERKEN EMEKLİ OLUNUR MU?

Kadınlara SGK tarafından tanınan haklardan olan doğum borçlanması emeklilik için çok büyük bir avantaj sağlıyor. İşçi, Memur veya BAĞ-KUR'lu olan kadın çalışanlar ücretsiz doğum izni süreleri ve doğumdan sonra 2 yıllık çalışmadıkları süreler için borçlanma yapabiliyorlar. Bu şekilde kadınlar çok cidid bir prim günü avantajı elde edebiliyorlar. 3 çocuk sahibi olan bir kadının bu yolla 6 yıl borçlanma yapma imkanı bulunuyor. Bu da emeklilik süresini 6 yıl geriye indiriyor.

ASKERLİK BORÇLANMASI İLE ERKEN EMEKLİ OLUNUR MU?

Erkekler için verilen borçlanma hakkının en önemlisi ise askerlik borçlanmasıdır. Erkeklerin askerlikte geçirdikleri süreler borçlanma kapsamına alınabiliyor. Prim günü eksikliği bulunan erkek çalışanlar askerlikte geçirdikleri süre kadar borçlanma yaparak prim günlerini arttırabiliyorlar. Askere gitmeden önce sigorta girişi yapılmayan vatandaşlara ise askerlik borçlanmasında bir başka imkan tanınıyor. Bu çalışanlar askerlik borçlanması yaptıklarında sigorta başlangıçları borçlanma yapılan gün sayısı kadar geri çekiliyor. Bazen bu geri çekilme ile emeklilik yaşının dahi düşmesi gerçekleşebiliyor.

EMEKLİLİK BORÇLANMASI YAPILABİLECEK DURUMLAR NELERDİR?

-Ücresiz doğum izinleri

-Kadınların 3 çocuğa kadar her çocuk için çalışmadıkları 2 yıllık süre

-Askerde geçen süre

-Kamu görevlilerinin aylıksız izin süreleri

-Sigortalı olmadan yapılan avukatlık staj süresi

-Beraat edilen tutukluluk ve gözaltı süreleri

-Grev ve lokavtta geçen süreler

-Gurbetçilerin yurt dışı borçlanması

BORÇLANMA YAPMAK İSTEYENLER NE KADAR PRİM ÖDERLER?

SGK tarafından verilen en güncel bilgilere göre borçlanma yapmak için vatandaşların ödeyeceklerim prim tutarları da belirlendi. Vatandaşlar günlük en düşük 27,28 TL'den, en yüksek ise 204,60 TL'den borçlanma yapabilirler. Aylık en düşük borçlanma bedeli 818,40 TL olurken en yüksek borçlanma bedeli de 6.138 TL oldu.

isbilgisi.com