Türkiye'de koronavirüs sürecinde ekonomik anlamda en olumsuz etkilenen kesimi emekli vatandaşlar oluşturuyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı ilk koronavirüs tedbrileri kapsamında en düşük emekli maaşı 1.500 TL'ye çıkartılmıştı. Emekliler için hükümetin attığı ikinci adım ise Ramazan Bayramı İkramiyerinin 1 ay öne çekilerek ödenmesi olmuştu.

Şu anda ise emeklilere yılda iki defa verilen bayram ikramiyelerine zam yapılıp yapılmayacağı konuşulmaya başlandı. Emekli vatandaşlar yetkili makamlara bu konuda taleplerini iletiyorlar. Enfllasyon karşısında bayram ikramiyelerinin eridiğini söyleyen emekliler, ikramiyelere enflasyon oranında zam yapılmasını ve Kurban Bayramı ikramiyelerinin zamlı şekilde ödenmesini talep ediyorlar.

Emeklilerin 1.000 TL olan Kurban Bayramı ikramiyesi yapılan hesaplamalara göre zam gerçekleşirse 1.255 TL'ye yükselecek. Bu rakam tahmini bir rakam olurken 2020 yılının ilk 6 aylık TÜFE oranı net zammı ortaya koyacak.

Emeklilerin zam talepleri karşısında şu ana kadar hükümetten herhangi bir ses çıkmadı. Ancak koronavirüs sürecinde büyük mağduriyetler yaşayan emekli vatandaşlara böyle bir jest yapılması gündeme gelebilir.

Emeklilere bayram ikramiyesi adı altında yılda iki defa Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı öi olmak üzere 1.000 TL bayram ikramiyesi veriliyor. Dul ve yetim aylığı alanlar ise aylık oranlarına göre emekli bayram ikramiyesi alıyorlar.

isbilgisi.com