Emeklilerin bankalar tarafından aldıkları her 3 yılda bir yapılan banka promosyon ödemelerinin bu yıl Nisan ayında yapılmasına karar verilmişti. Bankalar tarafından 3 yıl boyunca hizmet alma sözüne karşılık belirlenen tutarda promosyon ödemesi yapılıyor. Bu süreçte bazı bankalar tarafından promosyon ödemeleri emeklilerin hesaplarına yapılmaya başlandı.

Pek çok özel banka, emekli portföyünü geliştirmek için yüksek oranda promosyon ödemeleri açıklamıştı. Bu ödemeleri almak için yeni sözleşme yapan emekliler ise yapılan ödemeler karşısında büyük şaşkınlık yaşadılar. Promosyon rakamları ile emeklilerin kandırıldıkları ortaya çıktı. Pek çok özel banka için bu süreçte vatandaşlardan adeta şikayet yağıyor.

Promosyon Ödemelerinin Yarısı Yatırıldı!

Emekli promosyon ödemeleri geçtiğimiz yıl içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan toplantılar sonucunda belirlenmişti. 1.500 liraya kadar maaş alan emekliler için 500 lira, 2500 liraya kadar maaş alan emekliler için 625 lira ve 2500 lira üzeri maaş alan emekliler içinde 750 lira olarak ödemelerin yapılmasına karar verildi.

Bankaların bu miktarları kendi insiyatiflerine göre artırmaları mümkünken pek çok özel banka müşteri portföyünü geliştirmek için emeklileri kendi saflarına çekmek istediler. Yüksek miktarlı promosyon ödemeleri ile birlikte pek çok emeklinin harekete geçtiği öğrenildi.

Yüksek promosyonlar 1.250 liraya kadar çıkarken bu süreç içerisinde emeklilerin hesaplarına sadece yarısının yatırıldığı belirlendi. Hesaplarında söz verilen miktarın yarısını gören emekliler büyük şaşkınlık yaşadılar. İnternet üzerinden gerçekleştirilen şikayetler karşısında vatandaşlar şubelere gidemediklerini belirttiler.

Bankalar Açıklama Yaptılar

Özel bankalar bu süreç içerisinde emeklileri mağdur etmeyeceklerini dile getirdiler. Henüz sözleşme imzalamayan emeklilerin olduğu belirtildi. Bu durumda fatura ödeme talimatının da verilmemesi sebebiyle sorunların yaşandığını dile getirdiler. Yaşanan mağduriyetin çözülmesi için gereken çalışmaların yapılacağının altı özellikle çizildi.