Türkiye'de milyonlarca emeklinin maaş zammı yarın belli olacak. Bu maaş zammının resmen açıklanmasından hemen önce emekli maaşları ile alaklı CHP'nin son bir çıkışı oldu. Emekli maaşlarına Temmuz ayında yüzde 5,75 zam yapılmıştı. Şimdi ise tahminlere göre yüzde 8 civarında bir zam yapılacak. Bunu yeterli bulmayan CHP de bir süredir dile getirilen en düşük emekli maaşlarının asgari ücretle eşitlenmesi fikrini kanun teklifine dönüştürerek TBMM Başkanlığı'na sundu.

EMEKLİ MAAŞlARI İÇİN KANUN TEKLİFİ VERİLDİ!

CHP'nin emekli maaşları ile alakalı kanun teklifini CHP adına Milletvekili Veli Ağbaba verdi. Emeklilerin sadece gıda ile ilgili fiyat artışlarından yola çıkıp hesap yapılmasının doğru olmayacağını söyleyen Veli Ağbaba, “Öyle bir algı oluşturuluyor ki emekli vatandaşlarımızın sadece gıda masrafı oluyor. Bu insanlara geçinemiyorlar. Barınma, ısınma, elektrik, su, internet gibi çok sayıda gider kalemi bulunuyor. Bu sabit giderlerin ödenmesine bile yetmeyen emekli maaşları var. Bunu düzeltmek siyaset kurumunun birinci vazifesidir.” dedi.

EMEKLİ ZAMMI ENFLASYON KARŞISINDA ERİDİ GİTTİ

Emekli maaşları hakkında açıklama yapan Veli Ağbaba, “Emekli maaş zamları için enflasyon rakamlarının belli olmasını bekliyoruz. Ancak şimdiden yetersiz bir zam oranı olacağı kesin. Emekli maaşları ile asgari ücret eşitlenmeli. Bir önceki yıl yapılan emekli maaş zammı nerede? Enflasyon karşısında eriyip gitti, ortada yok.” ifadelerini kullandı.

PİNPON TOPU ÜZERİNDEN EMEKLİ MAAŞLARINA ZAM YAPIYORLAR

TÜİK rakamlarından örnekler veren Veli Ağbaba, “TÜİK'e göre mercimeğin fiyatı bir yılda yüzde 59, yumurtanın fiyatı yüzde 76, kuru fasülyenin fiyatı yüzde 35, ayçiçek yağının fiyatı yüzde 34 artmış. Gıda fiyatlarında bu artış meydana gelirken Türkiye'de belki de hiçbir emeklinin yıl içerisindesatın almadığı pinpon topu üzerinden enflasyon rakamı belirleyip emekli maaşlarına dalga geçer gibi zam yapıyorlar.” şeklinde konuştu.

YÜZDE 8 ZAM EMEKLİYE ÇARE OLMAZ

Verdiği kanun teklifinin detaylarını anlatan Veli Ağbaba, “Emekli aylıklarına göre hesaplanan dul ve yetim aylıkları da aynı oranda zamlanmalıdır. Pandemi süresince çok sıkıntı çeken emekli vatandaşlar için huzurlu günlerin zamanı gelmedi mi? Yüzde 8'lik zamla mı milyonlarca emekliye moral vereceksiniz? Yüzde 8 zam emeklilerin 3 günlük masraflarını karşılamaz.” açıklamasını yaptı.

EMEKLİLERE 1.325 TL ZAM TEKLİFİ!

CHP'nin emekli maaşları ile alakalı verdiği kanun teklifi yasalaşırsa en düşük emekli aylığı 1.500 TL'den 2.825 TL'ye yükselecek. Buna göre bu kategoriye giren emekli vatandaşların maaşlarında 1.325 TL zam yapılmış olacak.

isbilgisi.com