Kredi çekecekler dikkat, tablo netleşti! İşte Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Akbank güncel kredi faiz oranları Kredi çekecekler dikkat, tablo netleşti! İşte Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Akbank güncel kredi faiz oranları

Ocak ve temmuz aylarının başlarında açıklanan 6 aylık enflasyona bağlı olarak maaş zammı alan emekli vatandaşlar, yeni dönemin zorlu ekonomik şartları sebebi ile nerede ise geçinememeye başladı. Özellikle kirada olan ve tek geçim kaynakları emekli maaşı olan vatandaşlar, her aya borçlu girmek durumunda kaldı. 

Uzunca bir süredir yapılan tüm müdahalelere ve alınan tüm kararlara rağmen enflasyonun kontrol altına alınamamış olması, vatandaşların alım güçlerini resmen yerle bir etti. Yapılan tüm maaş iyileştirmelerine rağmen zam açıklamasının üzerinden en fazla bir ay geçtikten sonra geçim dertleri tekrar başlayan vatandaşlar, gözlerini ocak ayı zamlarına çevirdi. Emeklilerin ve çalışanların enflasyonun yarattığı tahribatlardan korunacaklarını ifade eden hükümet yetkililerinden yüksek oranlı bir zam açıklaması beklenirken açıklanan son enflasyon verisi ile ortaya çıkan taban zam oranı, emeklileri memnun etmedi. 

Açıklanan 5 aylık enflasyon verisine göre hesaplanan maaş zamlarının emekli vatandaşları mutlu etmemesi üzerine ocak ayı zamlarına ilişkin birtakım iddialar ortaya atılmaya başlandı. Seyyanen zam, refah payı gibi başlıklar, vatandaşların dikkatlerini çekti. 

EMEKLİ MAAŞLARINA İLİŞKİN ZAM İDDİALARI!

emeklilere-seyyanen-zam-yapilmasi-talebi-yinelendi-en-dusuk-emekli-maasi-5-bin-250-tl-olacak

Yüksek enflasyon sebebi ile maaşları ile geçinmekte güçlük çeken emekliler için refah payının masaya yatırıldığı ileri sürüldü. Kulislerden gelen bilgilere göre ocak ayın emekli maaşlarına yüzde 5 oranında refah payının da ekleneceği ve böylelikle en düşük emekli maaşının 3 bin 500 TL’den 5 bin 250 TL’ye yükseleceği iddia edildi. 

Konuya ilişkin açıklama yapan ve yalnızca emeklilere değil sistemin komple değiştirilerek herkese seyyanen zam yapılması gerektiğini ifade eden Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün, 4 maddeye öncelik verilmesi gerektiğini belirtti. Ergün maddeleri şu şekilde sıraladı:

  • Norm ve standart birliği sağlanmalı,
  • 2000 sonrası için de intibak yasası çıkartılmalı,
  • İkramiyeler yetiştirilmeli,
  • Seyyanen zam olmalı.

EMEKLİ MAAŞI NE KADAR NE ZAMLANACAK?

Son olarak aralık ayının başında kasım ayına ilişkin enflasyon verilerini paylaşan Türkiye İstatistik Kurumu, maaşlara yansıyacak olan 6 verinin 5’incisini yüzde 2,88 olarak açıklamıştı. Bu veri ile birlikte memur emeklilerine en az yüzde 15,11, Emekli Sandığı, SSK ve Bağ- KUR emeklilerine ise en az yüzde 14,04 oranında maaş zammının yansıtılacağı kesinleşmiş oldu.