Emeklilere Çok Önemli Uyarı! Bu İfade Varsa Emekli Maaşınız İptal Edilebilir! Süreç Nasıl Kontrol Edilecek?

Emeklilere ve emekli olmak üzere olan vatandaşlara önemli bir uyarı yapıldı. Sigorta dökümlerinde ortaya çıkan şüpheli anlamına gelen yeni işaret sonrasında bu kişilerin emekli aylıklarına el konulabilir. Peki bu gizemli kod nedir ve ne yapılması gerekiyor?

EKONOMİ 30.05.2020 - 15:12 30.05.2020 - 15:12

Son dönemlerde emeklileri ilgilendiren ve oldukça büyük bir sorun olarak ifade edilebilecek bir uyarının yapıldığı belirlendi. Emeklilik sisteminde ortaya çıkabilecek küçük bir hata tüm emekli maaşınızın iptal edilmesine neden olabilir. Bunun için kontrolleri yapmak ve şüpheli bir durum karşısında gerekli işlemleri başlatmak gerekmektedir.

SGK son dönemlerde hizmet süreleri ve dökümleri hakkında oldukça sıkı bir takip başlattı. Bu takibin detaylarına bakıldığı zaman sisteme giren bazı emeklilerin aylar kısmında bazılarının karşısında ‘Ş’ harfi ile karşılaşıyorlar. Bu durumda özellikle emekliliği yaklaşan kişilerin başına gelmeye başladı.

‘Ş’ Ne anlama Geliyor?

Ş harfinin anlamı ise şüpheli anlamına geliyor. Bu durum sigortalıların gerçek dışı hizmet süresi bildirme ve birleştirme yapmaları halinde, sahte işyeri, şüpheli işyeri gibi kavramları içerisinde barındırmaya başladı.

Bu süreç içerisinde hizmet süresi eksik ya da bildirilmemiş olan sahte işyerlerinin belirlenmesi ve ortaya çıkarılarak süreç içerisinden tamamen ayrılması için başlatıldı. Özellikle 15 Temmuz sonrasında pek çok şirketin bu anlamda incelemeye alındığı belirtildi.

Gün Sınırı Olanların Aylıkları Kesilebilir

Emekli olan ya da olacak olan kişilerin çalışmış oldukları işyerlerinin sahte olması ve bu durumun belirlenmesi halinde çalışan kişinin hizmetinin de iptal olabileceği belirtildi. Bu durumda çalışma süresi prim süresinden düşürüldüğü zaman prim eksiği ortaya çıkabiliyor. Bu durumda kişilerin emekli aylıkları iptal edilebiliyor. Bu durumu karşılayan kişilerin eksik prim günlerini yeniden karşılamalarına izin verilecek.

Son zamanlarda emekli aylığı kesilen ve iptal olan kişilerin olması sürecin işlemeye başladığını ortaya koyuyor. Bu durum ise emekli aylıklarını tehlikeye atıyor. Prim ve sigorta dökümlerini doğru şekilde incelemek ve hızlı bir şekilde müdahale edebilmek son derece önemli.

isbilgisi.com