Milyonlarca emekli için geri sayım başladı. Yılın ikinci yarısına girilirken emekli maaşlarına da ikinci zammın yapılması bekleniyor. Henüz zam miktarı kesinleşmedi. Yılın ilk altı aylık enflasyon verilerine bakılarak emekli zamlarının belli olması bekleniyor. Son olarak Merkez Bankası tarafından yapılan tahminler çerçevesinde emeklilerin yüzde 5.09 oranında zam alabilecekleri ifade edilmişti. Ancak zam oranlarının 3 Temmuz tarihinde yapılacak açıklama sonrasında netleşmesi bekleniyor.

Emekli İkramiyeleri İçin Geri Sayım Başladı

Emekliler için Temmuz ayının alacakları zam dışında bir önemi daha var. Milyonlarca emekli bayram öncesinde verilen ikramiye ödemeleri için de heyecanlanmaya başladılar. Bu yıl Kurban Bayramı 31 Temmuz ile 3 Ağustos tarihleri arasına denk geliyor. Herhangi bir şekilde ödeme planında bir değişiklik yapılmaması halinde bu yıl planlanan ikramiye ödemelerinin ise 27 Temmuz 30 Temmuz tarihleri arasında yapılması bekleniyor. Emekliler temmuz ayında bu yılın son ikramiye ödemelerini almış olacaklar.

1000 TL olan emekli ikramiyelerinin artıp atmayacağı merak konusu oldu. Emekliler enflasyona ya da yeniden değerleme oranına göre ikramiyelerde de bir artış bekliyorlar. Ancak hükümet cephesinden henüz konu hakkında bir açıklama gelmedi. Temmuz ayı maaşlara gelecek olan zam ve bayram ikramiyeleri ile birlikte emeklilerin rahat nefes alacakları bir ay haline gelecek.

isbilgisi.com