Emekli Ve Memur Maaşları Zamlanıyor! Emekli Ve Memur Maaşlarına Yüzde Kaç Zam Yapılacak?

Memur ve emekli maaşlarına 2020 yılının Temmuz ayında yapılacak olan zamlarla alakalı olarak bir son dakika gelişmesi yaşandı. 2020 Mayıs ayına ilişkin enflasyon verileri açıklandı. Memur ve emeklilerin maaşlarına Temmuz ayında enflasyon farkı olarak yüzde kaç zam yapılacak? En düşük emekli aylığı kaç lira olacak? Emekli maaşı zam hesaplaması nasıl yapılır? Memur maaşları enflasyon farkı yüzde kaç olacak?

EKONOMİ 03.06.2020 - 11:12 03.06.2020 - 11:12

Türkiye'de memur ve emekli maaşlarına enflasyon oranlarına göre yapılacak olan zamlar hakkında önemli bir son dakika gelişmesi yaşandı. 2020 Mayıs ayına ilişkin enflasyon rakamları bugün Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklandı.

Milyonlarca memur ve emeklinin beklediği rakamlar bugün resmen duyuruldu. Buna göre memur ve emekli maaşlarına uygulanacak zamlarda etkili olacak Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) oranı ile alakalı Mayıs ayı verisi belli oldu. TÜFE Mayıs ayında beklentilerin çok üzerinde bir rakam olan 1,36 ile gerçekleşti.

2020 yılının ilk altı ayında TÜFE'nin artışına bağlı olarak memur ve emekli maaşlarına zam uygulanacak. 2020'nin ilk beş ayına ait TÜFE oranları belli oldu. Buna göre Ocak ayı TÜFE oranı yüzde 1,35, Şubat ayı TÜFE oranı yüzde 0,35, Mart ayı TÜFE oranı yüzde 0,57, Nisan ayı TÜFE oranı yüzde 0,85 ve Mayıs ayı TÜFE oranı yüzde 1,36 ile gerçekleşti.

İLK 5 AYLIK TÜFE ORANI YÜZDE 4,48 OLDU!

Memur ve emekli maaşlarına uygulanacak zammın oranını belirleyecek TÜFE rakamı yılın ilk 5 ayında yüzde 4,48 oldu. Yüzde 4'ün üzerindeki rakamlar memur ve emeklilerin maaşlarına enflasyon farkı olarak yansıtılacak. Bu nedenler Memur ve emekli vatandaşlar 1 aylık eksik hesaplama olmasına rağmen Temmuz ayında enflasyon farkı almaya hak kazandılar.

MEMUR VE EMEKLİ MAAŞLARINA YÜZDE 5,2 ZAM YAPILMASI TAHMİN EDİLİYOR

Memur ve emekli maaşlarına Temmuz ayında normelde yüzde 4 zam uygulanacak. Bu enflasyon rakamlarından bağımsız bir zam oranı olarak memur ve emeklilere hükümet tarafından sağlanan bir hak olurken buna şimdi de enflasyon farkı eklenecek. Haziran ayı enflasyon oranları hesap dışı bırakılarak yapılan hesaplamayla memur ve emeklilerin yüzde 0,48 enflasyon farkı zammı almaları kesinleşti. Bu enflasyon farkı zammına normal zam olan yüzde 4 eklenecek. Ayrıca Haziran ayında çıkacak TÜFE oranı da enflasyon farkı zammı oranının üzerine eklenecek tahminlere göre memur ve emekli maaşlarının enflasyon rakamları dahil Temmuz ayında yüzde 5,2 oranında zamlanması bekleniyor.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 1578 TL OLACAK

Yapılacak olan zamla birlikte en düşük emekli aylığının hesaplaması da belli oldu. Koronavirüs sürecinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 1.500 TL'ye çıkarılan en düşük emekli aylığı Temmuz ayında 78 TL zamlanacak. En düşük emekli aylığı bu zamla birlikte 1578 TL olacak.

isbilgisi.com