Emekli Ve Memur Maaşları Temmuz Ayında Kaç TL Olacak, Maaşlara Ne Kadar Zam Yapılacak?

Türkiye'de milyonlarca emekli ve memur Temmuz 2020'de maaşlarına yapılacak zamma gözlerini çevirdiler. Memur ve emekli vatandaşlar 2020 yılının ilk 6 aylık dönemi için hem zam hem de enflasyon farkı alacaklar. Emekli ve memurların maaşlarına yüzde kaç zam yapılacak? Emekli ve memurlar yüzde kaç enflasyon farkı alacaklar. En düşük emekli aylığı kaç lira olacak?

EKONOMİ 25.05.2020 - 17:33 25.05.2020 - 17:33

Türkiye'de koornavirüs süreci nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararıyla emeklilerin Ramazan Bayramı ikramiyeleri Nisan ayında ödenmişti. Şimdi emekliler gözlerini Temmuz ayında maaşlarına yapılacak zamma çevirdiler.

HANGİ EMEKLİLERE NE KADAR ZAM YAPILACAK?

2020 yılının Temmuz ayında SSK ve Bağkur emeklileri maaşlarına zam alacaklar. Bu maaş zammı Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) oranında olacak. 6 aylık TÜFE oranı bu emeklilerin maaş zammına karşılık gelecek. Memurlar ve memur emeklileri ise 6 aylık süreç için yüzde 4 zam alacaklar. Ayrıca buna ek olarak TÜFE oranının 6 aylık gerçekleşme değeri yüzde 4'ü geçerse o geçen kısım enflasyon farkı olarak maaş zamlarına eklenecek.

MEMUR VE EMEKLİLERE YÜZDE KAÇ ZAM YAPILACAK?

Merkez Bankası tarafından her ay düzenli olarak yapılan beklenti anketleri sonuçları memur ve emeklilerin Temmuz maaş zamları hakkında tutarlı tahminleri barındırıyor. Son yapılan ve kamuoyuna açıklanan Mayıs ayı beklenti anketine göre TÜFE oranı Mayıs ayı için yüzde 0,76, Haziran ayı için ise yüzde 0,45 olarak çıktı. Yapılan bu tahminlerle yılın ilk dört aylık enflasyon oranları toplandığının 6 aylık enflasyon oranı yüzde 4,41 oluyor. Buna göre SSK ve Bağkur emeklileri yüzde 4,41 maaş zammı alacaklar. Memur emeklileri ve memurlar ise yüzde 4'ün üzerinde olan 0,41'i enflasyon farkı olmak üzere toplamda yüzde 4,41 maaş zammı alacaklar.

TEMMUZ AYINDA HANGİ EMEKLİLER NE KADAR MAAŞ ALACAK?

Enflasyon oranı tahmin edildiği gibi altı aylık yüzde 4,41 ile gerçekleşirse Bağkur emeklilerinin ek ödeme dahil en düşük maaşları 1862 TL olacak. 2000 yılından önce emekli olan SSK emeklilerinin en düşük maaşları 2204 TL olacak. Memur emeklilerinin en düşük maaşı ise 2778 TL olacak.

TEMMUZ AYINDA HANGİ MEMURLAR NE KADAR MAAŞ ALACAK?

Temmuz ayında gerçekeleşecek zam ile beraber en düşük memur maaşı aile yardımı hariç tutulmak üzere 3671 TL olacak. Yüzde 4,4 artış tüm memur maaşlarına uygulanacak. Memurlar zamlı maaşlarını Temmuz ayında alacaklar.

isbilgisi.com