Türkiye'de milyonlarca memur ve emekli vatandaş maaşlarına yapılacak olan zam miktarlarını merak ediyorlar. Her yıl Ocak ve Temmuz aylarında memur ve emekli maaşlarına zam yapılıyor. Bocak 2021 memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam miktarının belli olmasına sayılı günler kaldı. Geri sayım devam ederken vatandaşlar maaşlarına yapılacak zam miktarı konusunda hesap uzmanları tarafından yapılan açıklamalara dikkat kesildiler.

MEMUR VE EMEKLİLERENE KADAR ZAM YAPILACAK?

Memur ve emekli maaşlarına yapılacak olan zam miktarının belirlenmesi için Aralık ayının enflasyon rakamının resmen açıklanması gerekiyor. TÜİK tarafından açıklanacak olan enflasyon rakamı için 4 Ocak 2021 Pazartesi tarihi verildi. Bu tarihte açıklanacak olan TÜFE oranı ile 2020 yılının son 6 aylık TÜFE oranı kesin olarak belli olacak. Memur emekli maaşlarına da bu oran üzerinden hesaplama yapılarak zam uygulanacak.

2020 yılının son 6 aylık kısmının 5 ayı için yüzde 7,02 enflasyon oranı açıklandı. Aralık ayı hesaba katılmadan bu oran memur ve emekli maaşlarına kesin zam olarak uygulanacak. Ancak bu hesaplamaya Aralık ayının zam miktarı da eklenecek. Memur ve memur emeklileri yüzde 3 ve enflasyonun yüzde 4'lük kısmının üzerindeki bölümü zam olarak alacaklar. Merkez Bankası beklenti anketlerinden yola çıkılarak yapılan hesaplamalara göre yüz'ün üzerine yüzde 4 de enflasyon farkı eklenecek. Bu şekilde memur ve memur emeklilerinin Ocak 2021 maaş zammı yüzde 7 civarında olacak.

EMEKLİ OCAK 2021 ZAMMI YÜZDE KAÇ OLACAK?

SSK ve BAĞ-KUR emeklilerinin maaş zamlarında ise farklı bir hesaplama uygulanıyor. 2020 yılının son 6 aylık TÜFE oranları bu emeklilerin Ocak 2021 zammı olacak. Yapılan hesaplamaya göre SSK ve BAĞ-KUR emeklileri Ocak 2021'de yüzde 8 zam alacaklar. Bu uygulanan zamlarla maaşlar enflasyon karşısında bir nebze tutunmuş olacaklar.

isbilgisi.com