Emekli vatandaşlar aldıkları düşük miktarlı maaşlar nedeniyle ay sonunu getirmede büyük bir güçlük çekmeye devam ediyorlar. Ekonominin ana göstergelerinin bozulması ve hayat pahalılığının artması ile emekliler büyük bir sıkıntı içerisinde kendilerini buldular. Bu sıkıntıdan kurtulmak isteyen emekli vatandaşlar Ocak 2021 maaş zamlarını büyük bir heyecanla beklemeye başladılar.

EMEKLİ OCAK 2021 MAAŞ ZAMLARI BELLİ OLDU MU?

Emekli maaşlarına yapılacak olan zamlarda enflasyon oranları baz alınıyor. Şu ana kadar açıklanan enflasyon oranları ile emekli maaşlarına yapılacak zamların bir kısmı netleşti. Kalan kısım için ise enflasyon beklentilerinden yola çıkarak bir tahminde bulunuluyor. Peki emekli vatandaşlara Ocak 2021'de yüzde kaç zam yapılacak?

HANGİ EMEKLİ NE KADAR MAAŞ ZAMMI ALACAK?

Emekli maaşlarına yapılacak zam miktarı emeklilik çeşidine göre değişecek. Buna göre SSK ve BAĞ-KUR emeklileri 2020'nin ikinci yarısındaki enflasyon oranında zam alacaklar. Memurler ve memur emeklileri ise yüzde 3 maaş zammı ve eğer 2020'nin ikinci yarısında TÜFE yüzde 4'ün üzerinde çıkarsa aradaki farkı alacaklar. Merkez Bankası tarafından düzenli olarak yapılan beklenti anketlerinin son verilerine göre TÜFE tahmini gerçekleşirse SSK ve BAĞ-KUR emeklileri Ocak 2021'de yüzde 5,68, memur ve memur emeklileri ise yüzde 4,68 maaş zammı alacaklar.

HANGİ EMEKLİYE KAÇ TL ZAM VERİLECEK?

Beklenen rakamların gerçekleşmesi durumunda en düşük emekli maaşları şu şekilde oluşacak:

En düşük SSK emeklisinin maaşı: 1.993 TL'ye çıkacak

En düşük BAĞ-KUR emeklisinin maaşı: 2.012 TL

2000'den önce emekli olan en düşük SSK'lılar: 2.359 TL

En düşük memur emeklisi maaşı: 2.946 TL

isbilgisi.com