Türkiye'de milyonlarca emekli vatandaş maaşlara yapılacak olan Ocak 2021 zammının ne kadar olacağına dair büyük bir merak yaşıyorlar. Vatandaşlar geçim sıkıntısı ile boğuşurken Ocak zamları ile biraz olsun rahatlamak istiyorlar. Bu nedenle yapılacak olan maaş zammı ile alakalı net rakamlar öğremilmek isteniyor. Emekli maaşlarına yüzde kaç zam yapılacak?

EMEKLİ MAAŞ ZAMMI NASIL BELİRLENİR?

Emekli maaş zamlarının belirnmesinde uygulanan esaslar kanuni hükümlerce çerçevesi çizilmiştir. Buna göre emekli maaşlarına yılda iki defa maaş zammı uygulanmaktadır. Bu maaş zammı miktyarı enlfyon rakamlarına göre belirlenmetedir. Yılın ilk 6 ayında meydana gelen TÜFE toplamı Temmuz emekli maaş zammı oranı, yılın ikinci 6 ayında meydana gelen TÜFE toplamı Ocak emekli maaş zammı oranı oluyor. Ocak 2021 maaş zammı oranının belirlenmesi için 2020 yılının son 6 ayına dair TÜFE oranı belirlenmesi gerekiyor.

EMEKLİ MAAŞLARINA YÜZDE KAÇ ZAM YAPILACAK?

Emekli maaşlarına enflasyuona göre zam yapıldığı için henüz resmi, olarak Ocak 2021 zammı oranı belirlenmedi. Bunun için Aralık ayının enflasyon rakamlarının resmi olarak açıklanması gerekir. Ancak Merkez Bankası'nın Aralık ayı beklenti anketine göre 2020 yılı enflasyon tahmini yüzde 14,18 olacak. Emekli maaş zammı olarak uygulanacak olan kısım ise yüzdelik olarak tahmini yüzde 7,96 olacak.

EMEKLİ AYLIKLARI KAÇ TL OLACAK?

Merkez Bankası beklenti anketinde olduğu gibi bir enflasyon rakamı gerçekleşmesi olması durumunda emekli maaşları yüzde 7,96 oranında zamlanacak. Bu zam oranı ile en düşük esnaf emeklisi aylığı 1.886 TL'den 2.036 TL'ye çıkacak. 2000'den önce emekli olan en düşük SSK'lı aylığı 2.233 TL'den 2.410 TL'ye yükselecek.

isbilgisi.com