Emekli Maaşına Haciz Konulanlar Dikkat! O İşlemle Haczi Kaldırabilirsiniz!

Pek çok emekli borçlarından dolayı emekli maaşlarına haciz konulup konulamayacağını merak ediyorlar. Bu süreçte icra uzmanı tarafından yapılan değerlendirmelerde maaşlardan yapılan bütün kesintiler için yapılabilecek işlemler gün yüzüne çıkarıldı. İşte detaylar!

EKONOMİ 22.06.2020 - 11:09 22.06.2020 - 11:09

Geçim sıkıntısı çeken ve borçlanan pek çok emeklinin son dönemlerde en fazla yaşamış oldukları endişelerin başında emekli maaşlarına gelebilecek haciz olarak ifade ediliyor. Pek çok kişi emekli maaşının tamamına haciz konulup konulamayacağını merak ediyor. Bu durumda İcra uzmanı olan Caner Çankı emeklileri sevindirecek ve pek çok kişi tarafından bilinmeyen bir süreç hakkında açıklamalarda bulundu.

Emekli Maaşından Yapılan Kesinti En Fazla Yüzde 25 Oranında Olabilir!

Maaşının tamamına haciz gelen emeklilerin yaşamış oldukları geçim sıkıntıları sık sık gündeme gelmeye başladı. Bunun ardından ünlü İcra Müdürü konu hakkında bilinmeyen noktalara değindi. Bu süreç içerisinde maaş üzerinden kesinti yapıldığı takdirde bu miktarın en fazla maaşın yüzde 25’lik kısmı kadar olabileceği ifade edildi.

İcra iflas kanununun 2004 sayılı 83. Maddesi çerçevesinde gerçekleştirilen düzenleme sonrasında maaşların da içerisinde bulunduğu sigortalar, yaşlılık aylıkları ve alınabilecek tahsisatların kısmi olarak icra sürecinde caiz olabileceğinin altı çizildi.

Kesinti Fazlaysa Şikayet Edebilirsiniz

Emekliler emekli maaşlarına herhangi bir nedenden dolayı haciz gelmesi ve tamamına el konulması halinde kanuna aykırı olarak bir haciz işleminin yapıldığı gerekçesi ile şikayette bulunabilir ve bu sürecin sona ermesini sağlayabilir.

Bunun için haciz konulan icra müdürlüğüne başvuru yapmak ve ardından konu hakkında 5510 sayılı kanunun uygulanmasını istediğinizi dile getirmelisiniz. Ardından maaşınızın kesintiye uğradığını ifade ederek icra tetkik hakimine ulaşabilirsiniz. Mahkemede gerekli incelemeler yapıldıktan ve gerçek ortaya çıktıktan sonra haciz işlemlerinin kaldırılması için gerekli kararlar verilebilir. Yapılacak kesinti oranının yüzde 25’lik oranın dışında olmasına izin verilmez.

isbilgisi.com