Emekli Maaşına Haciz Gelir Mi?

Türkiye'de özellikle son dönemlerde yaşanan ekonomik sorunlar en çok emekli vatandaşları etkilemeye başladı. Emekli vatandaşlar bir sorunun cevabını oldukça merak ediyorlar. Emekli maaşına haciz gelir mi?

EKONOMİ 29.04.2020 - 00:03 29.04.2020 - 00:03

Türkiye'de her dönem maddi açıdan güçlük yaşayan kesim emekliler olmuştur. Özellikle düşük maaşlıemekliler hayatlarını idame ettirebilmek amacıyla ya kredi kartına başvurmuş ya da kredi çekerek ödeyemez hale gelmişlerdir. Ödeme güçlüğü yaşayan emeklilerin başı sık sık borçları nedeniyle sıkıntıya düşmektedir.

Peki emekli maaşına haciz gelir mi?

Ödeme güçlüğü yaşayan ve akabinde icra takipleri ile karşılaşan emeklilerin maaşlarına haciz işlemi uygulanabilir mi? Yasal mevzuata göre bunun önemli ayrıntıları bulunuyor. Borçların türüne göre emeklilerin maaşlarına haciz konulabiliyor.

Emeklilerin SGK'ya olan mevcut borcu varsa haciz işlemi gerçekleşebiliyor. SGK prim, idari para cezası gibi kalemleri emekli maaşlarını haczederek tahsil edebiliyorlar.

SGK tarafından emeklilerin maaşlarının haczedildiği durumlarda emeklilerin daha önceden izin vermeleri gerekmiyor. SGK, emekli vatandaşı bilgilendirmeden borcu gereği emeki maaşına el koyabiliyor.

SGK harici borçlarda ise yasal mevzuata göre emekli maaşlarına haciz işlemi yapılamıyor. Bunun ta farklı yolları mevcut. Eğer emekli vatandaş borçluya parasını emekli maaşınından tahsil etmesine dair izin verirse bu borç maaşından kesilebiliyor. Ancak izin olmadan böyle bir işlem gerçekleşemiyor.

Bankaya kredi borcu olan emekli vatandaş banka tarafından mahkemeye verilip hakkında haciz işlemi başlatılsa dahi emekli maaşı vatandaşın izni olmadan haczedilemiyor.

Emekli vatandaşların maaşlarının haczedilmesine dair izin verseler dahi bu belirli oranda gerçekleşiyor. İzin durumunda dahi emekli maaşının tamamı haczedilemiyor. Ancak maaşın yüzde 25 oranında kesilmesine imkan tanınıyor.

isbilgisi.com