Türkiye’de milyonlarca emekliyi yakından ilgilendiren emekli maaş zammı için gözler hükümet yetkililerine çevrildi. En son enflasyon rakamlarının yükselmesi sonucunda temmuz ayında zam alan emekliler şimdi gözlerini ocak ayına dikti. Son emekli zammı yüzde 42.35 olurken ocak ayında çifte zam beklentisi gündem oldu. Hükümetin yaptığı açıklamalar sonrası emekli maaş zammı beklentileri giderek artıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, son açıklamasında emekli maaşlarına refah payı getirileceğinin sinyallerini verdi. 

Kredi çekecekler dikkat, tablo netleşti! İşte Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Akbank güncel kredi faiz oranları Kredi çekecekler dikkat, tablo netleşti! İşte Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Akbank güncel kredi faiz oranları

Zamlı Emekli Maaşında İlk 3 Ay Farkı Netleşti

Bilindiği üzere emekli maaşları enflasyon farkına göre belirleniyor. Son olarak temmuz ayında zam alan emekliler için yeni maaş öncesinde ilk 3 aylık enflasyon farkı belli oldu. Milyonlarca vatandaşın gözünü diktiği ocak ayına yaklaşılırken enflasyon rakamları da bir yandan takip ediliyor. Emekli maaşında 6 aylık hesaplanan enflasyon farkının ilk 3 aydaki rakamları belli oldu. Buna göre TÜİK, enflasyondaki yüzde 6.91 artışı tespit edip kamuoyuna duyurdu. Kalan 3 ayın enflasyon rakamları da netlik kazandıktan sonra maaşlara yapılacak zam ortaya çıkacak. 

Emekli Maaşlarına Yüzde 15 Zam Beklentisi 

emekli-maasina-cifte-zam-beklentisi-refah-payi-ne-kadar-olacak (2)

Emeklilerin dikkatle takip ettiği enflasyon rakamları, ocak ayında emekli maaşlarına yapılacak zammın belirleyicisi olacak. Yüksek enflasyon ve artan hayat pahalılığı ortamında geçen 2022 yılının ilk 6 aylık enflasyon farkına göre emekli maaşlarına yüzde 42.35 oranında zam yapılmıştı. TÜİK’in açıklaması beklenen 6 aylık enflasyonun yüzde 15 oranında olması bekleniyor. Bu kapsamda enflasyon bu oranda açıklanırsa emekli maaşlarına ocak ayında en az yüzde 15’lik zam yapılacak.

Emekli Maaşına Refah Payı Katkısı 

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hayat pahalılığı ve emekli maaşlarına yapılacak zam hakkındaki son açıklamaları büyük ilgi gördü. Vatandaşları enflasyona yedirmeyeceğiz diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, emekli maaşlarına enflasyon farkı dışında refah payı adıyla çifte zam yapılacağının sinyallerini verdi. Emeklileri heyecanlandıran refah payının ne kadar olacağı ile ilgili henüz resmi bir açıklama gelmezken çalışmalar devam ediyor.