Emekli Maaşı Zammı Nasıl Hesaplanır? 2020 Temmuz Emekli Maaşı Zammı Ne Kadar Olacak?

Türkiye'de maddi imkansızlık yaşayan kitlelerin başında emekli vatandaşlar geliyor. Bu nedenler emekli maaşı zamları büyük bir merakla bekleniyor. Emekli maaşı zammı hesaplanırken hangi verilere bakılır? Emekli maaşı zammı nasıl hesaplanır? Emekli maaşı temmuz zammı ne kadar olacak? Emekliler ne kadar enflasyon farkı alacak? Tüm detayları öğrenmek için haberimizi okumaya devam ediniz.

EKONOMİ 05.05.2020 - 20:33 05.05.2020 - 20:33


Türkiye ekonomik anlamda çok zorlu bir dönemden geçerken maddi problem yaşayan gruplardan birisi de emekli vatandaşlar oldu. Ekonomik İstikrar Kalkanı paketi kapsamında en düşük emekli aylığı 1.500 TL'ye yükseltilmişti. Ancak bu artış bile emeklilerin asgari düzeyde geçimlerine yeterli gelmedi.

Emekli vatandaşlar maaşları ile geçimlerini sürdürmek konusunda büyük sıkıntı yaşıyorlar. Çoğu emekli bu nedenle hayatlarının istirahat etmeleri gereken döneminde ek iş yapmak ve iş hayatında yer almakzorunda kalıyorlardı. Ancak koronavirüs önlemleri kapsamında kapatılan işletmelerin fazlalığı en çok emekli vatandaşları vurdu. Mevcut işlerinden olan emeklilerin yeni iş bulma imkanlarına büyük ölçüde zayıfladı.

Emeklilerin yaşadıkları sıkıntılar artınca bu vatandaşlar maaşlarına yapılacak Temmuz zamları konusunda çok daha ilgili olmaya ve bu alanda araştırma yapmaya başladılar. Emeklilerin maaşlarına hangi sistemde zam yapılıyor? Emekli zammı belirlenirken hangi veriler dikkate alınıyor?

EMEKLİ MAAŞI ZAMMI NASIL HESAPLANIR?

Emekli vatandaşların maaşlarına uygulanacak zamlar belirlenirken bazı parametreler dikkate alınıyor. İlk olarak emekli maaşlarına memur maaş katsayısı uygulandığı için bu veriye bakılıyor. Memurlara devletin vermiş olduğu yıllık yüzde 8 garanti zamdan emekliler de faydalanıyor. 6 aylık dönemlerde emekli maaşları yüzde 4 arttırılıyor.

Emekli maaşlarını asıl belirleyicisi ise enflasyon farkı oluyor. 2020 Temmuz zammının belirlenebilmesi için enflasyon farkının netleşmesi gerekiyor. Burada da Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) baz alınıyor. Eğer 6 aylık süreçte TÜFE yüzde 4'ün üzerinde çıkarsa emeklilerin zam oranı ona göre belirleniyor.

Örnekle açıklamak gerekirse 2020 yılının ilk 6 ayının TÜFE oranının yüzde 5,2 arttığını varsayalım. Emekli maaşlarına garanti yapılacak olan yüzde 4 zam var. 6 aylık TÜFE oranından bu yüzde 4 çıkartılıyor. Bu verilere göre emeklilere yüzde 1,2 enflasyon farkı zammı veriliyor. Bu hesapla emeklilerin Temmuz 2020 zammı enflasyon farkı dahil yüzde 5,2 oluyor.

2020 TEMMUZ EMEKLİ MAAŞI ZAMMI YÜZDE KAÇ OLACAK?

2020 yılının emekli maaşlarının belirlenebilmesi için enflasyon farkının ortaya çıkması gerek. Ancak yılın ilk dört ayında ortaya çıkan enflasyon oranı bir fikir veriyor. Ocak, Şubat, Mart ve Nisan aylarında gerçekleşen TÜFE artışı yüzde 3,2 oldu. Bu orana Mayıs ayı ve Haziran ayı TÜFE oranları da eklenecek. Ekonomistlerin tahminlerine göre 2020 yılının ilk 6 ayında TÜFE'nin yüzde 4,5 ile 5 arasında çıkacağı şekilde. Buna göre emekli maaşı temmuz zammı da yüzde 4,5 ile yüzde 5 arasında olacak.

isbilgisi.com