Temmuz ayına girmemize günler kalmışken milyonlarca emekli için 2023 yılında birçok ek gelir fırsatı ortaya çıkmaya başladı. Emekli zamlı maaşlarına ek olarak bayram ikramiyesi de tüm herkesi sevindirmeye başladı. Aynı zamanda yeni emekli olmuş olan herkes de bu fırsattan yararlanma imkanı elde etti.

‘’5 aylık enflasyon rakamı %15’ler seviyesine çıktı.’’ Açıklamalarında bulunan ekonomist Muhammet Bayram son ayın enflasyonu doğal gaz tüketimini etkilediğini de belirtti. Ciddi bir düşüşte olan ve bundan sonrasında da ciddi düşüşlerin doğal gaz faturalarına olacağını da belirtti.

TOKİ'den 4.650 TL taksitle hiç evi olmayanlara kira öder gibi ev sahibi olma fırsatı! TOKİ'den 4.650 TL taksitle hiç evi olmayanlara kira öder gibi ev sahibi olma fırsatı!

Memurlara %13 Zam

Normal şartlarda enflasyona göre zam alan emekli maaşı, memurlarla toplu olarak imzalanan sözleşme sayesinde enflasyondan farklı hareket edecektir.

Bu dönemde toplu sözleşme imzalamış olan tüm memurlar %6, 5 aylık enflasyon ile memurlarının da %13’lük zammı kapıda.

Bununla birlikte %15-16’ya çıkan enflasyonla birlikte Cumhurbaşkanının tespitleri ile maaşlar da arttırılmıştır. Yüzde %15 seviyesinde enflasyon varken memur ve emeklilere de %30 zam yapılmıştır.

Memura Ne Kadar Zam Olacak?

Memurların en düşük maaşı 22 bin TL olacak şekilde düzenleme yapıldı. Memur maaşlarının artış miktarı da %30’dan aşağıda olmayacağı açıklandı.

Promosyon Tutarlarındaki Büyük Değişim

Emeklilerin promosyon tutarlarındaki beklenti artık açıklandı. Enflasyon karşısında korunması adına da devletimiz de bir harekette bulundu. En düşük emekli maaşı 7500 TL’ye arttırıldı. Bununla birlikte promosyon tutarları ve banka hesabındaki değişimler de gerçekleşti.

Emekli Olanlar ve EYT’liler Promosyon Alırken Neler Dikkat Etmeli?

Emeklilerimiz önceki promosyon anlaşmalarını iptal edip de yeni bir anlaşma yapmaları mümkündür. Şu ana kadar 2 milyona yakın EYT’li başvuruda bulundu ve bu başvurular SGK tarafından incelenmektedir. EYT’liler de banka promosyonu alırken en fazla hangi banka veriyorsa onunla anlaşma yapması yeterlidir.