Emekli Maaş Zammında Son Dakika! Kesinleşmiş Ocak 2021 Emekli Maaş Zammı Yüzde Kaç Oldu?

Emekli maaşlarına Ocak 2021'de ne kadar zam yapılacağı büyük bir merak konusu oldu. Milyonlarca vatandaş büyük bir heyecanla Ocak ayında maaşlarına yapılacak olan zammın açıklanacağı tarihi bekliyorlar. Bu zam oranlarında ana belirleyici unsur ise enflasyon rakamları oluyor. 2020 yılının son 6 aylık enflasyon oranı emekli maaşlarına zam olarak yansıyacak. Peki emekli maaşlarına Ocak 2021'de yüzde kaç zam yapılacak? Emekli maaşlarına yapılacak kesinleşmiş zam oranı yüzde kaç oldu?

EKONOMİ 11.11.2020 - 17:18 11.11.2020 - 17:18

Emekli maaş zamları ile alakalı olarak büyük bir heyecan yaşanmaya devam ediyor. Yaklaşık 13 milyon emekli vatandan Ocak 2021'de maaşlarına uygulanacak olan zam oranlarının belli olmasını bekliyorlar. Ancak resmi açıklama yapılmadan önce uzmanlar belirli verileri kullanarak emekli maaş zammı ile alakalı olarak tahmini oran açıklamaya başladılar. Emekli maaşlarına yüzde kaç zam yapılacak?

EMEKLİ MAAŞ ZAMMI NASIL HESAPLANIR?

Emekli maaşlarına yapılacak olan zam oranlarının nasıl hesaplandığı da bir başka merak konusu oldu. Emekli maaş zamları enflasyon rakamlarına göre belirleniyor. 6 ayda bir maaş zammı alan emekliler için yapılan maaş zammı hesaplamasında son 6 aylık Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) dikkate alınıyor. 6 aylık TÜFE yüzde kaç çıkarsa emekli aylıklarına bu oran zam olarak uygulanıyor?

KESİNLEŞMİŞ EMEKLİ ZAMMI ORANI YÜZDE KAÇTIR?

Ocak 2021'de emekli maaşlarına yapılacak olan zamlar Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim, Kasım, Aralık aylarında çıkacak TÜFE oranı ile belirlenecek. Bu nedenle emekli maaş zammının 4 aylık rakamı artık kesinleşti. Son iki aylık rakamın da eklenmesiyle tam maaş zammı ortaya çıkacak. Ancak 4 aylık enflasyon oranı yüzde 4,61 oldu. Bu nedenle emekli vatandaşların maaşlarına yapılacak yüzde 4,61'lik zam kesinleşti. Bu zammın uygulanmamasının tek ihtimali var. O da eksi enflasyon çıkması. Bu ekonomik göstergelerle bunun da mümkün olamayacağı için Ocak 2021'de emekli maaşlarına yüzde 4,61 zam yapılacak. Bu zammın üzerine ise Kasım ve Aralı kayında çıkacak olan enflasyon rakamı eklenecek.

EMEKLİ MAAŞLARINA KAÇ TL ZAM YAPILACAK?

Emekli maaşlarına yapılacak olan zammın TL karşılığı da öğrenilmek isteniyor. Maaş miktarına göre zam miktarı da değişeceği için her emekliye ayrı miktarlarda zam ödemesi yapılacak. Şu andaki tahmini hesaplamalara göre en yüksek emekli aylığı 6.375 TL olarka ödeniyor. Bu rakam Ocak 2021 zammı hesaplaması ile 286 TL artarak 6.661 TL'ye yükselecek.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@