Türkiye'de milyonlarca emekli vatandaşın uzun bir süredir yaşadıkları maaş zammı heyecanında artık sona gelindi. Aşağı yukarı Ocak 2021 maaş zammı oranları belli olurken yine de kesin maaş zammı 4 Ocak 2021 Pazartesi günü belli olacak. Emekli maaşlarına uygulanacak olan zam oranı Türkiye İstatistik Kurumu'nun Aralık 2020 enflasyon rakamlarını açıklaması ile belli olacak.

EMEKLİ MAAŞ ZAMMI HESAPLAMASI NASIL YAPILIR?

Türkiye'de SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaş zamlarının nasıl hesaplandığı da merak konusu oldu. Vatandaşlar emekli maaşlarına yapılacak olan zam miktarı konusunda doğru hesaplama yöntemini öğrenmek istiyorlar. Emekli maaş zamları hesaplanırken tek değer dikkate alınıyor. O da TÜİK tarafından açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi'dir. TÜFE'ye göre belirlenen emekli maaş zamları yılda Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere iki defa zamlanmaktadır. Her iki zamda da son 6 aylık TÜFE oranı maaş zammı olarak uygulanmaktadır. Ocak 2021 emekli maaş zammı hesaplanmasında Temmuz-Aralık TÜFE oranı dikkate alınacak.

EMEKLİ MAAŞ ZAMMI YÜZDE KAÇ OLACAK?

TÜFE'nin performansına göre belirlenen emekli maaş zamları ile alakalı bazı oranlar kesinleşti. Buna göre Temmuz-Kasım döneminde 5 aylık TÜFE oranı yüzde 6,96 çıktı. Bu oran Aralık ayında eksi enflasyon açıklanmaması durumunda maaşlara zam olarak yansıyacak. Ancak eksi enflasyona Aralık ayı için ise ihtimal dahi verilmiyor. Ekonomistler Aralık 2020'de TÜFE oranının yüzde 1 civarında çıkmasını bekliyorlar. Bu hesaplamaya göre emekli Ocak 2021 maaş zammı oranı yüzde 8 civarında olacak.

HANGİ EMEKLİ KAÇ TL ZAM ALACAK?

Emekli maaşlarına Ocak 2021'de yüzde 8 maaş zammı verilmesi durumunda bazı emekli maaşlarına yapılacak zam miktarı da belli oldu. 2.000 TL emekli maaşı alanlar zamla beraber 2.160 TL, 2.200 TL emekli maaşı alanlar zamla beraber 2.376 TL, 2.400 TL emekli maaşı alanlar 2.592 TL, 2.600 TL emekli maaşı alanlar 2.808 TL, 2.800 TL emekli maaşı alanlar 3.024 TL maaş alacaklar.

isbilgisi.com