Emekliler Ocak ayında maaşlarına yapılan zamların ardından Temmuz ayında da kazançlı çıkacak gibi görünüyorlar. Ocak ayında maaşlarına yapılan zamlarla birlikte, pek çok emekli zamlı olarak bayram promosyon ödemelerine de kavuştu. Heyecanla yılın ikinci yarısında verilecek olan yeni zamları bekleyen emekliler, maaşlarının ne kadar artacağını merak ediyorlar.

Hükümet tarafından açıklanan ve vatandaşa destek olmayı amaçlayan Ekonomik İstikrar Kalkanı’nın gündeme gelmesinin ardından emekliler ek kazanımlar için daha şanslı pozisyondalar. Temmuz ayında maaşlarına zam alacak emekliler yeniden bayram öncesi ikramiyelerini alacaklar.

Emekli Maaşlarına Ne Kadar Zam Yapılacak?

SSK ve Bağ Kur emeklileri için verilecek zam oranının, yılın ilk altı aylık döneminde ortaya çıkan enflasyon oranlarının belirlemesi planlanıyor. Memur emekliler içinse en başında yapılan toplu iş sözleşmelerinde yılın ikinci yarısı için yüzde 4 oranında zam uygun görülmüştü. Ancak yılın ilk yarısından sonra enflasyon oranlarının yüksek çıkması ve yüzde 4 seviyelerini aşması halinde bir zam daha enflasyon üzerinden yapılacak.

Memur emeklileri düşünüldüğü zaman 2 milyon kişinin en az yüzde 4 oranında maaş zammı alması bekleniyor. Memur emeklileri üzerinden düşünüldüğü zaman aylık en düşük 2 bin 661 lira olan emekli aylığının 2 bin 767 liraya kadar çıkması bekleniyor. Bu zamlar içerisinde verilen aile yardımları da var.

Enflasyonun yüksek çıkması halinde verilecek zam miktarı da yükselecek. Emekliler için belirlenen kesin zam oranları 3 Temmuz tarihinde açıklanacak. Diğer aysa iki aylık zam miktarlarını maaşlarıyla birlikte alabilecekler.

isbilgisi.com