Elektrik ve Doğalgaz Borcu Olanlar Dikkat! 1 Temmuz İçin Tarih Verildi!

Elektrik ve doğalgaz borcunun salgın dönemi boyunca ertelendiğini ve pandemi sonuna kadar erteleneceğini düşünenler için bir uyarı yapıldı. 1 Temmuz tarihinden itibaren faturasını ödemeyen abonelerin hizmetleri kesilecek.

EKONOMİ 25.06.2020 - 12:50 25.06.2020 - 12:50

Bir süredir olası bir afet durumunda elektrik ve doğalgaz borcu olanların borçlarının tamamının ertelenmesi konusunda yeni bir düzenleme yapılmıştı. Bu düzenlemenin toplumda yanlış bir algıya neden olduğu ve yanlış anlaşılmaların ise çeşitli mağduriyetlere neden olabileceği belirtildi. ELDER Başkanı tarafından yapılan açıklamalarda normalleşme sürecinin faturalar içinde 1 Temmuz tarihinden itibaren başlayacağı belirtildi. Bu süreçte şimdiye kadar faturalar için ödeme yapmamış vatandaşlardan tahsilatlar gerçekleştirilecek.

ELDER Başkanı ÇEÇEN açıklamalarında, söz konusu yönetmeliğe de bir açıklık getirdi. Sürecin yanlış anlaşılabileceğini ve olası bir afet durumunda finansman maliyetinin uygulanması süreci için hayatı zorlaştıran, ekonomik durumu etkileyen ve oturulamaz durumda olan hanelerin borçları için geçerli olduğu belirtildi.

Yönetmelikte geçen afet durumu içerisine koronavirüs salgınının girmediği ve bu dönemle fatura borçlarının vatandaşlar tarafından ödenmek zorunda olduğunun altı çizildi.

1 Temmuz Tarihinden İtibaren Ödenmeyen Faturalar Kesilecek!

Daha önce ödenmemiş ve ödemeleri ertelenmiş olan faturaların da tedarik zincirleri içerisinde yeniden tahsil edilmeye başlanacağı açıklandı. Geçici olarak durdurulan elektrik ve doğalgaz faturalarının 1 Temmuz’da ödenmemesi halinde aboneliklerin kesilmesi için adımlar atılacak. Bu durum ise vatandaşların mağduriyet yaşamalarına neden olabilir. Bu süreç içerisinde mevzuatta yapılan düzenlemenin yanlış anlaşılması durumuna karşı olarak uzmanlar uyarılarda bulundular. Ödenmeyen faturalar kesilecek!

isbilgisi.com