Türkiye'de ekonomik göstergelerde bir süredir yaşanan bozulma vatandaşın cebini olumsuz etkilemeye devam ediyor. Yaşanan gelişmelerin ardından bugün dolar kuru zirve yaptı. Asya piyasalarında günün ilk saatlerinde başlayan yükseliş Türkiye'de piyasaların açılmasıyla beraber zirveye çıktı ve dolar kuru 8 TL'nin üzerine fırladı. Gün boyu bu seviyede tutunan dolar kurundaki bu gelişmeler üzerine vatandaşlar doların neden yükseldiğini merak etmeye başladılar. Ekonomistler dolar kurunun neden yükseldiğine dair kritik açıklamalar yaptılar.

TÜRK LİRASININ DEĞER KAYBI BECERİKSİZLİK SONUCUDUR

Dolar kurunun yükselişi ile alakalı olarak bir değerlendirme yapan iktisatçı Prof. Dr. Ümit Özlale, “Türk lirasının geldiği bu nokta tamamen bir beceriksizliğin sonucudur. Temel ekonomi dersi alan öğrenciler bile hem faizin hem de kurun baskılanmasının krize davetiye çıkaracağını bilirler. Merkez Bankası bu politikayı uygulamaktadır. Enflasyonun sebebi faizdir diyenlerin Türkiye'yi attıkları uçurumu yaşıyoruz. Bunun bedelini ise yükselen enflasyon, artan faizler, kronik işsizlik ve iflasın eşiğine gelen şirketler olarak ödüyoruz.” dedi.

TÜRKİYE'NİN MİLYARLARCA DOLARINI HEBA ETTİLER!

Değerlendirmelerini sürdüren Ümit Özlale, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ı eleştirerek, “Berat Albayrak şimdi doları düşüremeyince rekabetçi kur söylemine sarıldı. Madem kurtuluşumuz rekabetçi kurdu, Türk lirasının değer kaybı ile rekabetçi olacaktık o zaman 2019 yılında milyarlarca doları heba ederek kuru neden baskıladınız?” şeklinde konuştu.

ABD SEÇİMLERİ DOLAR KURUNU BASKILIYOR

Ekonomist Dr. Murat Kubilay ise dolar kurundaki yükselişlerde ABD seçimlerine sikkat çekerek, “ABD seçimleri Türk lirası üzerinde baskı meydana getiriyor. ABD'de seçimleri Biden'ın kazanma ihtimali Türk lirasını olumsuz etkiliyor. Merkez Bankası bir sonraki toplantı tarihi olan 19 Kasım'a kadar dolar kurunu makul seviyede tutmaya çalışacak. Ancak bu konuda yeterli önlemler alınmadığı ve dışarısı da bozulduğu için Türk lirasındaki değer kaybının arttığını göreceğiz.” ifadelerini kullandı.

BORÇLARIN ÖDENEMEYECEĞİ ENDİŞESİ DOLAR KURUNU YÜKSELTİYOR

Yalova Üniversitesi Ekonomi Bölümü Öğretim üyesi Doç. Dr. Baki Demirel ise yaptığı değerlendirmede Türkiye'nin borçlarını ödeyemeyeceği endişeleri kurda etkili oluyor diyerek, “Küresel çevrelerde büyük endişeler yaşanıyor. Türkiye'nin borçlarını ödeyemeyeceğine dair son dönemlerde artan bir inanç vari. Kur yükselmesin diyerek harcanan 120 milyar dolar nedeniyle bu endişe oluştu. Merkez Bankası'nın faiz konusunda belirsizlik yaratması ise işin tuzu biberi oldu. Dolar kuru yükselmeye devam edecek.” dedi.

isbilgisi.com