Türk ekonomisinde yaşanan gelişmelerin ardından vatandaşlar piyasalarda meydana gelecek değişimlere yönelik ekonomistlerin değerlendirmelerine büyük bir ilgi göstermeye devam ediyorlar. Son dönemlerin dikkat çeken ekonomistlerinden birisi de Selçuk Geçer oldu. Uçuk tahminlerle bilinen Selçuk Geçer'in altın ve dolar konusundaki tahminlerinin dönem dönem gerçekleşmesi söylediklerine itibar edilmesi konusunda güçlü bir destek sağlıyor.

ALTINDA CİDDİ YÜKSELİŞLER OLACAK

Piyasalar hakkında genel bir değerlendirmede bulunan Selçuk Geçer, “Altın cephesinde çok ciddi yukarı yönlü çıkışlar göreceğiz. Bunun altın piyasası açısından ana nedeni 3 Kasım ABD seçimleri ve açıklanacak teşvik paketleri olacak. Türkiye açısından ise cari açık meselesi yükseliş sebebi olacak. Dolar kurunda da önemli hareketlenmeler yaşanacak. Bugün dış ticaret rakamları ile turizm gelirleri açıklandı. Açıklanan bu rakamlar Türk lirasının gelir kaybına devam edeceğini gösteriyor.” dedi.

DOLAR KURU 18 TL OLACAK!

Türk ekonomisini iyi günlerin beklemediğini söyleyen Selçuk Geçer, “Türkiye'de turizm gelirlerinin azalması cari açığın katlanmasına neden olacak. Bu nedenle dolar ihtiyacı ortaya çıkacak. Swap anlaşmaları ile bunu karşılamak mümkün değil. Dolayısı ile cari açık konusunda yurt dışını unutmamız gerekiyor. Bu para yalnızca yurt içindeki yatırımcılardan temin edilmeye çalışılabilir. Gönüllü olarak vatandaşın dolar bozdurması talep edilebilir. Vatandaş dolar 16 TL'ye bile çıksa dolarını bozdurmaya çok gönüllü olmaz. Kısa vadeli ödemeler geldi kapıya dayandı. Bu nedenle Türkiye'de yakın zamanda devalüasyonist hareketler göreceğiz. Enflasyon yüzde 25 seviyesine çıkacak, faizler yüzde 25 ile 30 arasına yerleşecek. Vatandaş kısmi de olsa dolar bozdurmaya yönelecek ve Merkez Bankası'nın ihtiyacının büyük kısmı karşılanmış olacak. Ancak dolar kuru 17-18 TL seviyesine çıkmış olacak.” ifadelerini kullandı.

GRAM ALTIN 1.000 TL'YE ÇIKACAK!

Altın fiyatları konusunda tahminini açıklayan Selçuk Geçer özellikle gram altına dikkat çekerek, “Uluslarası yatırımcılar altın fiyatlarının her türlü yükseleceğini biliyorlar. Biden ve Trump söylentileri ile altın fiyatlarını düşürüp ucuz fiyattan altın topluyorlar. 3 Kasım'dan sonra altın fiyatlarında kontrolsüz fiyat yükselişleri olacak. Yurt içinde doların fırladığı düşünülünce gram altında 1.000 TL'yi konuşmaya başlayacağız.” şeklinde konuştu.

isbilgisi.com