Ekonomist Civelek Dolara Getirilen Kambiyo Vergisini Değerlendirdi! Yeni Vergi Sistemi Yatırımcıları Oyundan Çekecek Mi?

Koronavirüs salgını piyasaları olumsuz etkilerken, hükümet döviz piyasası için kambiyo vergisini yeniden gündeme getirdi. Etkileri merak ederken ünlü ekonomist Uğur Civelek süreç hakkında önemli açıklamalarda bulundu. İşte detaylar...

EKONOMİ 30.05.2020 - 13:58 30.05.2020 - 13:58

Koronavirüs salgını ekonomiyi derinden etkiledi ve bu durum karşısında hükümet yeni önlemler almak için harekete geçti. Son dönemlerde dolar talebinin azaltılması için çareyi kambiyo vergisini gündeme getirilmesi ve miktarının artırılmasında gören hükümetin bu adımının yatırımcılar cephesinden nasıl görüleceği merak konusu olmuştu.

Yıllar önce uygulanan ve ardından iptal edilen uygulama 2019 yılında yeniden uygulanmaya başlamıştı. Bunun ardından bu yıl yeni bir karar daha alındı ve geçtiğimiz günlerde binde 2 oranında alınan verginin yüzde 1 oranına çıkarılmasına neden oldu.

Son dönemlerde rezervlerde yaşanan döviz sıkıntısının bu süreç içerisinde biraz olsun yavaşlatılması ve yatırımcıların dolara karşı canlanan iştahlarının biraz olsun kapatılmasının gerekli olduğu ifade edildi.

Ekonomist Uğur Civelek Önemli Uyarılarda Bulundu!

Ekonomist olan Uğur Civelek ise süreç hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu. Piyasaların sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için yerli kesimin yapmış olduğu aktivitelerin son derece önemli olduğu ifade edildi.

Özellikle alınan yeni karar sonrasında işlemlerin yüzde 80 ile yüzde 90’lık kısmının lokal aktivite açısından yok etmenin oldukça tehlikeli olabileceği belirtildi. Bu durum bir anlamda piyasayı tümden katletmek anlamına gelebilir.

Ekonomist Civelek açıklamalarında ‘Döviz işlemleri sırasında getirilen kambiyo vergisinin caydırma yolunda yanlış bir adım olduğunu ifade edebiliriz. Bu durum bir anlamda pire için yorgan yakmak anlamına gelebilir. Güvenin yok olması halinde oyunda ortaya çıkabilecek olan tüm beklentiler de ortadan kalkacaktır. Bu süreç içerisinde yerli ve yabancı tüm insanların oyundan çıkması anlamına gelebilir. Bu durum ise süreç için yeni bir risk doğurabilir’ dedi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@