Ekonomide Sevindiren Haber! Merkez Bankası Rezervleri Yükseldi!

Geçtiğimiz dönemlerde Merkez Bankası döviz rezervlerinin azaldığı açıklanmıştı. Son dönemlerde yapılan yeni düzenlemelerin ardından bankanın rezervlerinin yeniden yükselmeye başladığı belirlendi.

EKONOMİ 26.06.2020 - 12:30 26.06.2020 - 12:30

Ekonomiyi yakından ilgilendiren Merkez Bankası rezervleri konusunda daha önceki aylarda korkutan bazı açıklamalar yapılmıştı. Bu açıklamanın ardından bankanın rezervlerinin azaldığı ifade edilmişti. Bu durumda rezervleri artırmak için yetkililer tarafından bir süre swap anlaşmaları görüşmeleri için düzenlemelerin yapılmasına karar verildi.

Döviz Rezervleri Yükseldi

Yapılan yeni değerlendirmeler sonrasında ise vadesine bir yıl ya da daha az kalmış olan önceden belirlenmiş döviz çıkışları yeniden ele alındı. Yapılan yeni değerlendirmelerin ardından aylık bazda bakıldığı zaman yüzde 0.2 oranında azaldığı ve sonucunda 22.2 milyar dolara kadar gerilediği belirlendi.

Merkez Bankası’nın bu dönemde yurt içi ve yurt dışı yerleşik bankalarla birlikte yapmış olduğu finansal işlemleri sonucundaki döviz ve altın yükümlülüklerinin toplamının da 55.3 milyar dolar olduğu açıklandı. Söz konusu tutar incelendiği zaman tutarın 20.1 milyar dolarının bir ay vadeli olduğu açıklandı. Yaşanan döviz artışının bu süreç içerisinde ekonomide olumlu bir seyrin ortaya çıktığı yönünde yorumlandı.

isbilgisi.com