Ekonomide Büyük Deprem! Türk Lirasının Değer Kaybının Faturası Resmen Kesildi!

Türk lirasında yaşanan değer kaybının faturasını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan resmen kesti. Yayınlanan son Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal görevinden alınarak yerine Naci Ağbal getirildi. Yaşanan şok görevden alma ve atama ekonomi çevrelerinde şaşkınlığa yol açtı.

EKONOMİ 07.11.2020 - 09:04 07.11.2020 - 09:04

Türk ekonomisinde yaşanan krizin faturası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal'a kesildi. Yayınlanan son Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal görevden alınarak yerine eski Maliye Bakanlarından Naci Ağbal getirildi.

MURAT UYSAL DOLAR KURU KARŞISINDA ÇARESİZ KALDI!

2019 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan o dönemin Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya'yı istediklerini yapmamak nedeni ile görevden almış ve yerine kendisine daha yakın bir isim olan Murat Uysal'ı atamıştı. Murat Uysal görev yaptığı süre içerisinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faiz politikasına uygun olarak faizleri düşürmüş ancak dolar kuru özellikle son aylarda kontrol edilemez bir noktaya ulaşmıştı.

YENİ BAŞKAN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A ÇOK YAKIN BİR İSİM

Merkez Bankası Başkanı olarak görevlendirilen Naci Ağbal ise 2015 ile 2018 yılları arasında Maliye Bakanlığı görevlerinde bulunmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yıllarca mesai arkadaşlığı yapan Naci Ağbal'ın faiz artırımı konusunda Murat Uysal'dan farklı bir politika uygulaması beklenmiyor.

EKONOMİSTLER DEĞİŞİKLİĞİ NASIL YORUMLUYOR

Yaşanan bu görev değişikliği ile ekonomi çevreleri adeta şok oldu. Merkez Bankası'nın dolar kurunu kontrol etmek için faiz artırımından başka çaresi olmadığını söyleyen ekonomistler yeni başkandan da bu hamleyi beklemiyorlar. Üstelik son 1 yıl içerisinde Merkez Bankası dolar kurunu baskılayabilmek için 100 milyar doların üzerinde bir rezervden de olmuştu. Dolar varlıkları eriyen Merkez Bankası'nın nasıl bir politikaya yöneleceği merak ediliyor.

Ekonomi haberlerini anlık olarak takip etmek isterseniz:

Android uygulamamız için TIKLAYINIZ

İOS uygulamamız için TIKLAYINIZ

isbilgisi.com

Yorumlar (3)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@