Ekonomi

SGK uzmanı uyardı: Hemen kontrol edin! EYT bombası fena patladı, milyonlarca kişi kapsam dışında kaldı

Emeklilikte Yaşa Takılanlar EYT düzenlemesi için geri sayım devam ederken ilk işe giriş tarihi uyarısı geldi. e-Devlet sigorta ilk işe giriş tarihi sorgulaması yapanlar yanılıyor! İlk işe giriş tarihi staj ve çıraklık sigortası olanlar ne yapmalı?

EYT için son dakika gelişmesi yaşanmış ve Çalışma Bakanı Vedat Bilgin yapmış olduğu açıklama ile ilk kez bakanlık bünyesinde Emeklilikte Yaşa Takılanlar için çalışma grubu kurulduğunu ilan etmişti. Yapılan açıklamanın ardından gözler EYT düzenlemesine çevrilirken EYT’li kişiler için yapılacak olan düzenleme ile kapsam içerisine giren ve hemen emekli olacak olan kişilerde merak konusu olmuştu.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun konu hakkında yapmış olduğu açıklamasında EYT müjdesi bekleyenleri uyardı. Pek çok kişi ilk işe giriş tarihi üzerinden kendisini EYT’li sanarken aslında kapsam dışında kaldı. Peki, çıraklık sigortası olan ve staj yapanlar EYT mağduru sayılacak mı, staj mağdurları kapsam içerisine alınacak mı?

E DEVLET ÜZERİNDEN HEMEN KONTROL EDİN: İLK İŞE GİRİŞ TARİHİ İLE TESCİL BAŞLANGIÇ VE HİZMETE BAŞLAMA TARİHİ OYUNU PATLADI! 

Kendisini ilk işe giriş tarihine bakarak EYT’li sanan milyonlarca kişinin aslında kapsam dışında kaldığı ortaya çıktı. e-Devlet üzerinden sorgulama yapan kişiler ilk işe giriş tarihine bakarken aslında EYT için bu tarihin değil hizmete başlama tarihinin temel alınacağı duyuruldu. Böylece staj, çıraklık sigortası yatırılan ya da işe girişi 1999 öncesi yapılan ama işveren tarafından prim ödemesi yapılmayan kişiler EYT’li sayılmadı.

Başa dön tuşu