Ekonomi

E Devlet ve SGK Üzerinden 4A Hizmet Dökümü Hesaplama ve Sorgulama

4A hizmet dökümünün nasıl hesaplanıp sorgulanacağı konusunda özellikle E-Devlet uygulamasından sonra hemen herkesin akılındaki soru işaretleri kalktı. Eskiden ancak SSK’ya gidilip saatler boyu sıra bekledikten sonra birçok zahmete girilerek alınabilen bu evraklar veya bununla ilgili hesaplar artık tüm kayıtların bilgisayar ortamına geçirilmiş olması sayesinde kolaylıkla her TC vatandaşı tarafından alınabiliyor.

4A hizmet dökümü ile kişiler hem kendi çalıştıkları iş yerlerindeki primlerinin ödenme durumunu rahatlıkla kontrol edebiliyor hem de diğer yandan emeklilikleri için gereken veya o ada kadar doldurdukları prim ün sayısını görebiliyor. Diğer yandan çalışanlar işverenleri tarafından primlerinin gününde yatırılıp yatmadığını veya doğru tutarda yatırılıp yatırılmadığını kontrol edebiliyor.

4A Hizmet Dökümü Nedir?

4A hizmet dökümünün amacı ve içeriği itibariyle SGK’da 4A kapsamında olanların yani eski bilinen adıyla SSK’lı olan çalışanların prim ödemelerinin dökümü oluyor. 4A hizmet dökümü çalışanın sadece 4A statüsünde çalıştığı işler ile ilgili prim ve hizmetlerini gösteriyor. Dolayısıyla hizmet birleştirmesi yapmadan diğer statülerde çalışırken ödenen primlerini görmesi mümkün değil.

Kimler 4A Hizmet Dökümü Alabilir?

Hangi statüde çalışanların 4A hizmet dökümü alabileceği konusunda yanıt bu dökümü ancak 4A statüsünde çalışan kişilerin alabileceği yönünde olacaktır. 4A hizmet dökümü alacak kişilerin bir iş yerinde daha öncesinde SSK’lı olarak şu an da 4A statüsünde çalışıyor veya geçmişte çalışmış olması gerekir.

Diğer yandan bir kişinin 4A hizmet dökümünü almak ancak o kişi tarafından veya onun vekalet verdiği kişi tarafından yapılabilir. Örneğin bir kişinin iş yerinin SGK sistemine girip herhangi bir çalışanına ait 4A hizmet dökümünü alması söz konusu değildir. Bu açıdan 4A hizmet dökümü kişiye özel ve aynı zamanda gizli bir bilgidir.

SGK İnternet Sitesinden 4A Hizmet Dökümü Almak

4A hizmet dökümünü SGK kanalı ile almak için tek yol E-Devlet değildir. Aslında 4A hizmet dökümü bu kayıtları tutan esas kurum olan SGK’nın internet sitesinde de alınabilir. SGK’nın http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/sgk/tr şeklindeki linkinden kimlik bilgileri, SGK sicil numarası ve şifre ile giriş yapıldığında 4A hizmet dökümüne rahatlıkla ulaşılabilir.

Tabi burada 4A hizmet dökümü almak üzere girilen E-Devlet sisteminin aslında SGK ile entegre olduğunu ve 4A hizmet dökümünü zaten SGK veri tabanında aldığını belirtmek gerekir.

E DevletUygulamasından 4A Hizmet Dökümü Almak

4A hizmet dökümünü E-Devlet uygulaması kanalı ile almak için en çok tercih edilen kanal E-Devlet uygulamasıdır. Artık günümüzde hemen tüm vatandaşların E-Devlet şifresi var ve herkes kolaylıkla https://www.turkiye.gov.tr/4a-hizmet-dokumu linkinden TC kimlik numarası ve E-Devlet şifresi ile 4A hizmet dökümü alabiliyor. Bunun için sisteme giriş yaptıktan sonra menüden SGK sekmesine girip 4A hizmet dökümü seçeneğini seçmek yeterli. Burada ister barkotlu isterseniz barkotsuz olarak 4A hizmet dökümü alabiliyor ve bunu ister mail ile gönderebiliyor isterseniz çıktı alabiliyorsunuz.

Barkodlu 4A Hizmet Dökümü Nedir?

4A hizmet dökümünde barkod olmasının anlamı sistemden kullanıcı tarafından alınan belgenin doğrulanabilir olmasıdır. 4A hizmet dökümü özellikle kamu kurumlarına verilecekse barkotlu olarak istenir. Belge üzerinde bir karekod vardır. Bu karekod belgenin verildiği kurum tarafından okutulduğunda belgenin orijinal ve SGK tarafından türetilmiş olup olmadığı anlaşılabilir. Bu barkod bir nevi güvence sağlar.

Diğer yandan özellikle konsolosluklara yapılan vize başvurularında veya banka kredi işlemlerinde de 4A hizmet dökümü barkotlu olarak istenmektedir. Burada normal olarak belgenin üzerinde oynama yapmak mümkündür ancak barkod üzerinde oynama yapmak mümkün değildir.

Başa dön tuşu