Son günlerde ekmeğe yönelik zam iddialarıyla ilgili Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı'dan açıklama geldi. Balcı, yapılan iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirterek, ekmeğin 10 lira olmayacağını ve azami kilogram fiyatının 35,5 lirayı geçmeyeceğini söyledi.

EKMEK KAÇ TL OLACAK?

Balcı, basın toplantısında 2022 Mart ayından bu yana Türkiye genelinde 200 gram ekmeğin 5 lira olarak satıldığını vurguladı. Mayıs ayı sonunda ise destekleme ödemeleri ve uygun fiyatlı un temininin sona erdiğini ifade etti. Haziran başından itibaren fırıncı esnafının un fiyatlarında ciddi artışlar yaşadığını belirten Balcı, işletme giderlerinin de yüzde 55-60 arasında arttığını dile getirdi. Bu nedenlerle ekmek fiyatlarında değişiklik yapmanın kaçınılmaz hale geldiğini vurguladı.

Balcı, söz konusu zam iddialarının mesleği icra etmeyen kişiler tarafından dile getirildiğini ve bu tür açıklamaların yanıltıcı olduğunu ifade etti. Ayrıca, un sanayicilerinin ekmek fiyatları hakkında açıklama yapmasının da yanlış olduğunu belirtti ve un fiyatlarının kendilerine ait bir konu olduğunu söyledi.

Temmuz ayı içinde farklı illerde ekmek fiyatlarının uygulanmaya başlayacağını dile getiren Balcı, bazı vilayetlerde 200 gram ekmeğin 7 lira, bazılarında ise 210 gram ekmeğin 7,5 lira olarak satılacağını belirtti. Ancak azami kilogram fiyatının 35,5 lirayı geçmeyeceğini ve 35 liranın üzerinde olmayacağını ifade etti.

Tapusu olan buraya! Hekesi ilgilendiren açıklama Tapusu olan buraya! Hekesi ilgilendiren açıklama

Balcı'nın açıklamalarıyla beraber ekmeğe zam yapılacağına dair iddiaların gerçek dışı olduğu ortaya çıktı. Fırıncılar Federasyonu Başkanı, sektörün yaşadığı mali zorluklara rağmen, fiyatları minimum seviyede tutmaya çalıştıklarını ve vatandaşların temel gıda maddesi olan ekmeğe erişimin devam edeceğini vurguladı.