İçişleri Bakanlığı Nüfus Müdürlüğü tarafından yapılan son dakika duyuru ile birlişkte eski tip ehliyeti olan kişilerin yeni tip ehliyetler ile güncel ehliyetlerini değiştirmeleri gerektiği ifade edildi. Bu konuda gelen bilgilere göre değiştirmeyen kişilerin idari para cezası alacaklarının açıklanmasının yanı sıra yenileme işlemi süreci boyunca sağlanacak olan kolaylıkların da tanınmayacağı öğrenildi. 

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI DUYURDU! 

Tapusu olan buraya! Hekesi ilgilendiren açıklama Tapusu olan buraya! Hekesi ilgilendiren açıklama

Bakanlık tarafından geçtiğimiz sene yapılan duyuru ile birlikte ehliyetini 2016 senesinde almış olan kişilerin yeni tip ehliyet almak üzere başvuru yapması gerektiği ifade edildi. Yapılan ilk açıklamada başvuru yapacak olan kişiler için son başvuru tarihi 31 Aralık 2022 olarak belirlenmişti. Fakat yapılan yeni duyuru ile birlikte ise bu tarihin güncellendiği açıklandı. 

Resmi Gazete'de yapılan yeni duyuru ile birlikte bu tarihin 31 Aralık 2023 tarihine kadar uzatıldığı öğrenildi. Yapılacak olan 15 TL yenileme ücreti ile birlikte kişilerin kolay bir şekilde yeni tip ehliyet alabilecekleri öğrenildi. Yenilene işlemini hala yapmamış olan kişilere yapılan duyuru ile birlikte ise bunun için İçişleri Bakanlığı Nüfus Müdürlüklerine giderek kolay bir şekilde yenileme işlemlerini gerçekleştirebilecekleri öğrenildi. 

BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR? 

Kişilerin başvuru yapabilmesi için Nüfus Müdürlüklerine iletmesi gereken belli başlı belgeler bulunmaktadır. Bu belgeler ise Nüfus Müdürlükleri tarafından şu şekilde belirlenmiştir;

  • Nüfus cüzdanı veya kimlik kartı
  • Eski sürücü belgesi
  • Sürücü sağlık raporu
  • Son altı ay içerisinde çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf
  • Kan grubu kartı (sağlık raporunda yer almıyorsa)
  • Adli sicil belgesi 
  • 15 TL değerli kağıt bedeli ve 2 TL vakıf payının yatırılması gerekmektedir. (Ücreti Hazine ve Maliye Bakanlığı belirlemektedir.)

2016 tarihinden önce ehliyet almış olan kişilerin 31 Aralık 2024 tarihine kadar başvurularını tamamlamış olması gerekmektedir. Resmi Gazete'de belirlenen bu duyuruda henüz miktarı belirtilmese de kişilerin aksi halde idari para cezası ödeyecekleri ifade edildi. 

Bununla birlikte de yenileme işlemi için gerekli olan 15 TL ödemenin ise Hazine ve Maliye Bakanlığı ile anlaşmalı olan Akbank, Aktif Bank, ING Bank, Şekerbank, Türkiye Vakıflar Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Albaraka, Türk Katılım Bankası, T.C. Ziraat Bankası, Türk Ekonomi Bankası, GarantiBankası, Denizbank ve PTT Bank üzerinden yapılabileceği öğrenildi.