Koronavirüs salgını dolayısıyla alınan önlemler artırılmaya devam ediyor. Bilim Kurulundan çıkan karara göre salgının bulaşıcı etkisinin en az seviyeye indirilmesi için sokağa çıkmak zorunda kalan vatandaşların maske takmaları zorunlu hale getirildi. Devlet tarafından desteklenen ve kontrol altına alınan bu süreçte maske fiyatları eczane ve depolarda fırladı. Vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesi için maskelerin ücretsiz olarak devlet tarafından dağıtılmasına karar verildi.

20 ile 65 yaş arası vatandaşlara 10 günde 5 adet maskenin dağıtılması planlanıyor. Maske dağıtımı için vatandaşların internet vasıtasıyla e devlet üzerinden başvuru yapmaları için bir sayfa oluşturuldu. Tüm başvuruların alınmasının ardından devlet tarafından 10 günde bir dağıtım gerçekleştirileceği belirtilmişti. Sonrasında alınan bir kararla maskelerin vatandaşlar tarafından eczanelerden ücretsiz şekilde almaları için yeni bir talimat verildi.

Telefona Gelen Kod Olmadan Ücretsiz Maske Verilmiyor!

Sağlık Bakanlığı tarafından vatandaşların ücretsiz maske almaları için çalışmalar sürdürülüyor. Sokağa çıkma kısıtlaması bulunmayan 20 ile 65 yaş arasındaki vatandaşlar bu imkanlardan faydalanabilecekler. Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenecek olan bu kişilere özel bir kod gönderiliyor. Bu kod sayesinde eczaneden ücretsiz maske alınabilecek. Gönderilen kodlar sisteme giriliyor. Böylece yaşanabilecek karışıklık da ortadan kaldırılmış oluyor.

Son dönemlerde eczanelere giden vatandaşlardan pek çoğu eli boş döndü. Uygulama ilk olarak risk grubunun fazla olduğu Ankara ve İstanbul’da başladı. İlk etapta 5 maske verilmesi beklenirken daha sonra bu sayının artırılması planlanıyor. Her eczaneye başvuruları karşılığında 10 kutu yani 500 adet maske ulaştırılacak. Vatandaşlara gönderilen kodlar sayesinde ücretsiz maske dağıtımı başlayacak.

Eczacılar bu süreçte vatandaşlara uyarılarda bulundular:

‘Telefonuna henüz Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz kod gelmemiş olan vatandaşlar maske için eczaneye gelmemeliler. Bu durum kalabalığın artmasına ve virüsün bulaşma riskinin yükselmesine neden oluyor. Maskeler sadece kodla birlikte verilecek. Maske almaya gelen vatandaşların da gerekli koruyucu tedbirleri almalarını öneriyoruz’