Ana Sayfa DÜNYA Ebola Virüsü Can Almaya Devam Ediyor

Ebola Virüsü Can Almaya Devam Ediyor

Ebola virüsü can almaya devam ediyor. Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde ebola virüsüne yakalanan 432 kişi hayatını kaybetti. Binlerce insan hastanelerde tedavi görmeye devam ediyor.

9
0
Paylaş

Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde ebola salgınından ölenlerin sayısı 432 ye kadar çıktı. Ülkede geçen yıl Temmuz ayında başlayan ve ülke tarihin en ölümcül ebola salgınına doğru ilerleyen hastalıkta şu anda ölü sayısı 432 oldu. Sağlık Bakanlığı’nın paylaştığı veriye göre Kuzey Kiva eyaletinde patlak veren ve sonrasında farklı eyaletlere kadar sıçramayı sürdüren Ebola virüsü insanların canını almaya devam ediyor.

Kanamalı Ateş Vakası sayısı 488 e kadar yükselirken bu kişilerden 734 ü ebola virüsü taşıyor ebola salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı 432 ye kadar çıktı. 35 kişinin hastanelerde tedavisi devam ediyor virüsü taşıyan 267 kişi ise iyileşme gösterdi. Ayrıca Ebola virüsü dışında farklı bir virüsün neden olduğu tespit edilen ancak kesin bir bulguya rastlanmayan 54 vaka daha var.

Ebola virüsü için bölgede kampanya başlatılmış ve toplam 74 bin 96 insan aşı olmuştu. Ebola 1976 yılında ilk defa Sudan ve Kongo Demokratik Cumhuriyetinde eş zamanlı ortaya çıkmış ve binlerce insanın hayatını kaybetmesine neden olmuştu.

2013’de Batı Afrika’ya Yayıldı

Ebola virüsü daha önce de 2013 yılında birden fazla ülkeye yayılmıştı. Batı Afrika ve Gine, Liberya ile Sierra Leone’da 2014-2017’de görülen salgında 30 binden fazla insan bu hastalıkla mücadele etmek zorunda kaldı.

30 bin kişiye bulaşan ebola virüsü 2013 yılında 11 binden fazla insanın hayatını kaybetmesine neden oldu. Afrika kıtası halen daha bu hastalıkla mücadele etmeye çalışıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here