Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle vatandaşlar ekonomik olarak zor günler geçiriyor. İş yerleri kapanan ve ekonomik olarak rahat bir nefes alabilmek için devletin yardımlarına başvuruda bulunan vatandaşlar için çeşitli nakdi destekler veriliyor. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı koronavirüs salgını sebebiyle ihtiyaç sahibi vatandaşlara 1000 TL sosyal yardım parası veriyor. 1000 TL pandemi sosyal yardım başvuruları e-Devlet üzerinden online bir şekilde kolaylıkla yapılabiliyor.

1000 TL Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen 1000 TL yardım parası başvuruları internet üzerinden yapılabiliyor. Aynı şekilde pandemi başvuru sonucu e-devlet üzerinden sorgulanabiliyor. Sosyal yardım alacak kişilerin evlerine PTT görevlileri tarafından 1000 TL zarfta teslim ediliyor. E-devlet üzerinden pandemi sosyal destek başvurusu yapabilmek için T.C. kimlik numaranızın son hanesine göre başvuru yapmanız gerekiyor.

  • 0 - Pazartesi
  • 2 - Salı
  • 4 - Çarşamba
  • 6 - Perşembe
  • 8 - Cuma

Cumartesi ve Pazar günleri T.C. kimlik numarası son hanesine bakılmaksızın herkes başvuru yapabiliyor. Başvuru süreçleri e-devlet üzerinden takip edilebiliyor. Yine e-Devlet sistemi üzerinden 1000 TL pandemi sosyal yardım parası başvuru sorgulama işlemi yapılarak başvurunuzun onaylanıp onaylanmadığını kontrol edebilirsiniz.

Kimler 1000 TL Sosyal Yardım Alabilir?

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan pandemi sosyal yardım başvuru değerlendirmesinde, başvurular kişi bazlı değil hane bazlı yapılıyor. Dolayısıyla aynı evden birden çok başvuru yapılması halinde tek başvuru kabul edilecek. Aşağıdaki gruplar içinde yer alan birinin 1000 TL pandemi sosyal yardım başvuruları değerlendirmeye alınmayacak:

  • Pandemi Sosyal Destek Programı Faz 1 ve Faz 2 kapsamında verilen 1000 TL’lik nakdi destekten faydalanmış olanlar,
  • 5510 sayılı Kanunu kapsamındaki kamu işçileri ve memurlar,
  • Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’ndan gelir veya aylık alanlar (emekliler),
  • İŞKUR işsizlik ödeneği veya kısa çalışma ödeneğinden faydalananlar

Bu kişiler dışında her haneden 1 başvuru olmak üzere ekonomik destek almak isteyen vatandaşlar 1000 TL sosyal yardım imkanından yararlanabilecek.