ABD’de petrol fiyatlarının dibi görmesi piyasaları derinden etkiledi. Dün akşam saatlerinde petrolün varil fiyatının sıfır doların altına inmesi şok etkisi yaramıştı. 1800’lü yıllardan bu yana yaşanan düşüş bir rekor olarak ifade edildi.

İşlemciler petrolden kaçmak isterken tarihte ilk defa ABD bazında vadeli petrol fiyatlarının eksiye düşmesine neden oldu. Koronavirüs salgını nedeniyle üretime kısıtlamaya gidilmesine karar veren üretici konumdaki ülkelerin yanı sıra, ihtiyacın da düşmesiyle birlikte, çıkarılan petrolün depolanacak yer bulamadığı bir piyasa düzeni ortaya çıktı.

İşlemciler, yaşanan düşüşün ardından sert satış gerçekleştirmeye başladı. Gün içerisinde petrol fiyatlarının eksi kırk seviyelerine kadar gerilediği belirlendi. Petrol borsada işlem görürken de yüzde 305 oranında değer kaybetmişti.

Petrol Fiyatlarındaki Düşüş Türkiye’yi Nasıl Etkileyecek?

Petrol fiyatlarında yaşanan rekor seviyedeki düşüşün ardından Türkiye’de benzin fiyatlarının nasıl değiştiği merak konusu haline gelmişti. Pek çok kişi benzin fiyatlarında rekor bir indirimin yapılıp yapılmayacağını merak ediyor. Ancak kötü haber uzmanlar tarafından verildi. Petrol fiyatlarında meydana gelen düşüşün, Türkiye’de akaryakıt fiyatlarını etkilemesinin pek mümkün olmadığı belirlendi.

Değerlendirmeler sonrasında petrolün bir kuruş seviyelerine düşse bile uzmanlar Türkiye’de benzinin litre fiyatının en fazla 2,97 seviyelerine, motorinin ise 2.41 seviyelerine gerileyebileceğini düşünüyorlar. Çünkü Türkiye akaryakıtta maktu ÖTV alınıp üzerinden bir de KDV hesaplaması yapılmasından dolayı  daha düşük bir fiyat üzerinden değerlendirme yapılmasının pek mümkün olmadığının altı çizildi

isbilgisi.com