Çalışanların toplantılarını gerçekleştirmeleri için kullanılan, koronavirüs salgını döneminde daha popüler hale gelen Zoom uygulaması her gün yeni tartışmalarla gündeme geliyor. Bu sefer çok konuşulan uygulama Google tarafından yasaklandı. Google çalışanlarının bilgisayarlarında çalışma sırasında bu uygulamayı kullanmalarını yasakladı. Bundan sonraki süreçte çalışanlar kurumsal bilgisayarları üzerinden uygulamayı kullanamayacaklar.

Salgının boyut değiştirmesi ve artık çalışanların büyük bir kısmının evden çalışma yapmaları bazı programların daha popüler hale gelmesine neden oldu. Zoom o uygulamalardan biri olarak ifade ediliyor. Zoom kullanımı kurumsal amaçlı kullanım dışında bireysel kullanımlar içinde aktif hale gelince bazı güvenlik ve gizlilik sorunları yaşanmaya başladı. Zoom iOS uygulamasının Facebook’a analiz verilerini sızdırdığı iddia edilmişti. Şirket tarafından konu hakkında herhangi bir açıklama yapılmayınca bu süreçte şirkete dava açıldı.

Büyük Şirketler Alternatif Uygulamalar Kullanmaya Başladılar!

SpaceX tarafından da şirket posta adreslerinin yabancı kaynaklara sızdırıldığının belirlenmesi üzerine çalışanlarının kullanımını yasaklamıştı. Google’da benzer bir yasağı hayata geçirdi. Google çalışanları artık kurumsal bilgisayarları üzerinden Zoom’u kullanmayacaklar. Şirket bilgisayarlarında uygulamanın bulunduğu çalışanlara şirket tarafından bir e posta gönderildi. Uygulamada tespit edilen ve çözümü için çalışılmayan güvenlik açıkları nedeniyle çalışmanın bu hafta itibariyle durdurulacağını belirtti.

Google tarafından geliştirilen Meet adı verilen bir video konferans uygulaması bulunuyor. Bu uygulamanın Zoom’a rakip olarak gösterildiği biliniyor. Şirket sözcüsü tarafından güvenliği onaylanmamış olan yazılımlar için şirketin çalışmama hakkını saklı tuttuğu ve daha öncede benzer uygulamaların yapıldığı belirtildi.