isbilgisi.com / 2020 yılında altın fiyatlarında meydana gelen yüzde 25'lik artış tüm gözlerin bu piyasaya çevrilmesini sağladı. En çok merak edilen konu ise 2021 yılında altın fiyatlarında ne gibi değişimler yaşanacağı oldu. Bu konuda çeşitli yatırım şirketleri farklı tahminler yapıyorlar. Yatırımcıların varlıklarına bu şekilde yön vermek isteyen kuruluşlar altın piyasasının da genel bir fotoğrafını çekiyorlar.

2021 ALTIN FİYATLARI RAPORU!

Altın fiyatlarının 2021'e dair beklentilerini ifade eden en ciddi çalışma ise State Street Global Advisors tarafından yayınlandı. SPDR Gold Strateji ekibi tarafından hazırlanan analizde altın fiyatlarıyla alakalı 2021 yılında meydana gelebilecek üç farklı senaryo açıklandı. 2021 yılı için altın piyasasında fiyat yükselişi beklenirken bu üç farklı senaryonun hangisinin gerçekleşeceği fiyatlamanın boyutu hakkında çok önemli bir fikir verecek.

YATIRIM ŞİRKETLERİ TEMKİNLİ HAREKET EDİYORLAR!

Altın piyasasında ons altının fiyatlanması konusunda pozitif bir görünüm hakim oluyor. Analistler 2021 yılı için ons altının fiyatında yükseliş odaklı bir beklenti içerisindeler. FED'in faizleri düşük seviyelerde tutacağını ısrarla açıklaması, tahvil getirilerinin çok düşük kalması ve mali teşvikler altın fiyatlarında yükseliş nedenleri olarak gösteriliyor. Ancak buna karşın koronavirüs aşısının uygulanması ve sonuçlarına dair belirsizlikler, ekonomilerin canlanma hızı gibi verilerin beklenen altın rallisinin hızını kesebileceği de ifadeediliyor. Finans kuruluşları 2021 yılında ons altının 2000 dolar üzerine çıkmasına dair bir beklenti içerisinde olsalar da yine de temkinli hareket etme seçeneğini tercih ediyorlar.

ONS ALTIN FİYATINA DAİR 2021 SENARYOLARI!

State Street Global Advisors tarafından hazırlanan 2021 yılı altın senaryolarında yer alan en temel senaryoya göre ons altın 1800 dolar ile 2000 dolar arasında fiyatlanacak. Ancak boğa senaryosuna göre de ons altının fiyatlaması 2000 -2300 dolar arasında olacak. Bu her iki senaryonun gerçekleşme ihtimali ise yüzde 40 olarak duyuruldu. Bir üçüncü senaryo ise ons altının 1600 dolara doğru gerilemesine dair ayı senaryosu oldu. Ancak bunun da gerçekleşme ihtimali yüzde 20 olarak açıklandı.