2020 yılında ekonomiye koronavirüs salgınının damgası vuruldu. Küçük, orta ve büyük yatırımcılar varlıklarını koruyabilmek amacıyla güvenli liman olarak gördükleri değerli madenlere sığınmak zorunda kaldılar. Bu şekilde hem varlıklarını koruma altına aldılar hem de bunun üzerine ciddi kazançlar elde ettiler. 2021 yılında ise meydana gelebilecek fiyat değişimleri şimdiden büyük bir merak konusu oldu.

2020 YILINDA ALTIN MI GÜMÜŞ MÜ DAHA ÇOK KAZANDIRDI?

2020 yılı fiyatları dikkate alındığında varlıklarını altına yatıranlar yüzde 25'lik bir kar elde ettiler. Aynı gerekçelerle yine gümüş piyasasına giren yatırımcıların ise kar oranı yüzde 44 oldu. Peki 2021 yılında hangi değerli maden daha çok kazanç getirecek? Analistler bu soruya cevap verirken daha çok gümüşe dikkat çekiyorlar. Altının her dönem cazip bir yatırım aracı olduğunu belirten analistler özellikle talebin artıp üretimin düşmesine vurgu yapıyorlar.

Ons altının son bir haftalık süreçte 1900 doları zorladıktan sonra 1880 dolara demir attığı görülüyor. Gümüşün onsu ise 27.8 dolara çıktıktan sonra 26 dolara kadar geriledi. Teknik olarak gümüşün daha olumlu beklentilere sahip olduğu ifade ediliyor. Son 100 günlük ortalama dikkate alındığında gümüş fiyatının ortalamanın üzerind ekalması yukarı yönlü baskıya neden oluyor.

Altın ve gümüşün fiyatlamasında farklı unsurlar etkili oluyor. Altın sade bir yatırım aracı olarak karşımıza çıkarken gümüş tarafında iş tamamen değişiyor. Gümüş talebi elektronik, güneş panelleri, su arıtma, piller, LED aydınlatma, yarı iletkenler ve lehimler gibi endüstriyel üretimlerden kaynaklanıyor. Bu nedenle toparlanma gümüşte çok daha fazla olabiliyor.

GÜMÜŞÜN ONSU 2021'DE KAÇ DOLAR OLACAK?

Bloomberg'in kıdemli stratejisti Mike McGlone gümüş ile alakalı olarak, “Gümüşün onsu 50 dolar seviyesine çıkabilir. 2021'de parasal gevşemeden en çok yararlanacak maden gümüş olacaktır. Gümüşün boğa piyasası henüz yeni başladı. Bundan dolayı gümüş kendi rekorunu 2021 yılında kıracaktır.” dedi.

GÜMÜŞ ARZINDAKİ SIKIŞIKLIK FİYATLARI YÜKSELTECEK

Gümüş fiyatları hakkında değerlendirme yapan Saxo Bank Emtia Stratejisi Bölüm başkanı Ole Hansen ise, “Gümüş madeni 2021 yılında karşımıza hem değerli metal hem de endüstriyel metal olarak karşımıza çıkacaktır. Gümüş arzında meydana gelecek sıkışıklık fiyatları yukarı yönlü hareket ettirecektir. Bundan dolayı gümüşün onsu 50 dolar seviyesini görmesi çok uzak bir ihtimal değildir.” ifadelerini kullandı.

2021'DEGÜMÜŞ YÜZDE 55 DEĞER KAZANACAK ANALİZİ!

Bir diğer Analist EB Tucker gümüş madeni hakkında, “Gümüş genellikle diğer metallerin yan ürünü olarak çıkarılmaktadır. Sadece gümüş üretimi yapan maden bulmak çok zor bir ihtimaldir. Bundan dolayı tedarik kısmında sıkıntılar yaşanmaktadır. 2021 yılında altının onsu 2500 doları görebilir. Ancak gümüş de fiyatını katlayarak 40 dolar olabilir. Bu da altında yüzde 32, gümüşte ise yüzde 55 fiyat yükselişi demektir. Şu anda hem altın hem de gümüş içim alım fırsatı diyebiliriz.” açıklamasını yaptı.

isbilgisi.com