Dünya Ticaret Örgütü tarafından hazırlanan bir rapor neticesinde, 2020 yılı küresel ticaret değerlendirmesi yapıldı. Koronavirüs salgını devam ederken ve tüm dünyada etkisini hissettirirken işin ticari ve ekonomik boyutu da gözler önüne serildi. Küresel çapta gerçekleşen ticaretin yüzde 32 oranında düşebileceği belirtildi.

Dünya Ticaret Örgütü Başkanı Roberto Azevedo, hazırlanan ticari raporu değerlendirdi. Salgın nedeniyle ortaya çıkan olumsuz tablodan kaçmanın pek mümkün olmadığının altını çizerken, sağlık krizi nedeniyle önceliğin bu alana verilmesinin en doğrusu olduğunu belirtti. Sağlık krizi devam ederken, tüm dünya devletlerinin bu soruna öncelik vermesi olağan bir durum olarak değerlendirildi.

Yüzde 32 Oranında Daralma Bekleniyor

WTO tarafından hazırlanan yeni rapora göre, küresel çapta gerçekleşen ticari faaliyetlerde yüzde 13 ile 32 arasında bir daralmanın yaşanması bekleniyor. Salgının yıl sonuna kadar kontrol altına alınması beklenirken, yaşanan daralmanın 2021 yılında gerçekleşecek toparlanma ile ekarte edilmesi de beklentiler arasında yer alıyor.

Raporda verilen yüzde 13 ile yüzde 32 arasındaki geniş aralıklı beklentinin asıl sebebi olarak daha önce hiç yaşanmamış bir sağlık krizinin meydana gelmiş olması gösteriliyor. Bu krizden dünyanın tam olarak nasıl etkileneceği ve bu durumun piyasalara nasıl yansıyacağı henüz bilinmiyor. Salgının yıl sonuna kadar kontrol altına alınması halinde, atılacak doğru politik adımlarla birlikte örgüt 2021 yılından çok umutlu olduğunu dile getirdi. Buna göre 2021 yılında yüzde 21 ile yüzde 24 arasında bir toparlanma bekleniyor.