Ana Sayfa DÜNYA Dünya Kızamık Vakaları Sonrası Alarmda

Dünya Kızamık Vakaları Sonrası Alarmda

ABD başta olmak üzere bir çok ülkede kızamık alarmı verildi.

9
0
Paylaş

Amerika New York eyaletinde bir bölgede artan kızamık vakaları nedeniyle Amerika’da acil durum ilan edildi. Ayrıca Almanya’da çocuklarına kızamık aşısını yaptırmaya ailelerin sayısı giderek artıyor.

Sağlık politikacıları başta olmak üzere Doktorlar da bu durumdan son derece rahatsız New York eyaletinde yetkililer kızamık vakalarında ki artış nedeniyle harekete geçme kararı aldı. Özellikle aşı yaptırmayan çocukların halka açık alanlarda dolaşmasının ciddi tehlikeler doğuracağını söyleyen uzmanlar 2 gün boyunca yürürlükte kalacak acil durum önlemleri gerekirse uzatılacak 300000 kişinin yaşadığı Rockland’de kızamık aşısı olmayan çocuklar okul kütüphane dükkân gibi alanlarda giremeyecek.

Rockland Bölgesi Sözcüsü John G. Lyon yaptığı açıklamada, 2018 yılından bu yana bu bölgede 153 kızamık vakası görüldüğünü ve bunların üçte birinin 2019 yılında ortaya çıktığını açıkladı. Özellikle geleneksel yaşamı benimseyen ve modern Tıp imkânları ile aşılamayı reddeden çok sayıda aile bu bölgede yaşıyor. New York şehrinde de aşılama olanların son derece düşük olduğunu söyleyen yetkili bu tarz toplulukların salgınlarda önemli bir rol oynadığını açıkladı.

2000 yılında kızamık hastalığının Amerika’da ortadan kalktığı duyurulmuştu. Ancak geçtiğimiz yıldan bu yana salgın kontrol ve önleme Merkezi verilerine göre ülkede yeniden kızamık görülmeye başlandı. 2018 den bu yana toplamda 314 kişi de kızamık vakası tespit edildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here