Ana Sayfa DÜNYA Dünya Kadınlar Günü Tarihinin Hikayesi

Dünya Kadınlar Günü Tarihinin Hikayesi

8 Mart Dünya kadınlar gününün nasıl çıktığını biliyor musunuz?

11
0
Paylaş

8 Mart Dünya Kadınlar Günü ülkemizde 1921 yılında kutlanmaya başlandı. Bu özel günün tarihçesi çok sayıda insan tarafından merak ediliyor bu yazımızda Dünya Kadınlar Günü nasıl ortaya çıktığını bulabileceksiniz.

Dünya Kadınlar Günü’nün tarihi oldukça eskiye dayanıyor. 8 Mart 1857 tarihinde Amerika’nın New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları için greve gitti. Polisin işçilere saldırması ile beraber fabrika kilitlendi. Arkasından da çıkan yangında 120 kadın can verdi hayatını kaybeden işçilerin cenaze törenine toplamda 10 bin insan katıldı. 27 Ağustos 1914’te ise Danimarka’nın Kopenhag kentinde kadınlar toplantısında alman sosyal Demokrat Partisi önderlerinden olan Lara Zetkin, 8 Mart 1958 157 tarihinde hayatını kaybeden kadınlar için 8 Martı dünya Kadınlar Günü olmasını önerdi. Lara Zetkin,  Internationaler Frauentag” (International Women’s Day – Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi.  Bu önerinin kabul edilmesi ile birlikte resmi olarak kutlanmaya başlandı.

8 Mart Dünya Kadınlar günü ülkemizde çok daha sonraları kabul edildi. Genel Birleşmiş Milletler 8 Mart Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmasını kabul etti. O günden bu yana 8 Mart Dünya Kadınlar Günü olarak kabul ediliyor. 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart olarak resmi anma günü kabul edildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here