Dünya Devi Şirket Resmen Açıkladı! 15.000 Kişi İşten Çıkarılacak!

Fransız otomotiv devi Renault, dünya çapında 15.000 kişiyi işte çıkartacağına dair yazılı bir açıklama yaptı. Renault'un bu duyurusu dünyanın çeşitli ülkelerind ebulunan çalışanları büyük bir paniğe sevketti.

İŞ DÜNYASI 29.05.2020 - 12:37 29.05.2020 - 12:37

Koronavirüs salgınının en büyük darbeyi vurduğu sektörlerin başında gelen otomotiv sektöründe işten çıkartmaların ardı arkası kesilmiyor. Dünyaca ünlü markalar çareyi çalışanlarına kapıyı göstermekte buldular.

15.000 KİŞİ İŞSİZ KALACAK!

Fransanın dünya devi markası Renault da binlerce çalışanını işten çıkarmaya hazırlanıyor. Yazılı bir açıklama yapan Renault dünya genelinde 15.000 kişiyi işten çıkarmak zorunda kaldıklarını duyurdu.

Renault'un bu açıklaması dünyanın çeşitli ülkelerinde Renault fabrikalarında ve yan kuruluşlarında çalışan yüz binlerce çalışanı büyük bir paniğe sevketti. Dev şirketin almış olduğu karar adeta şok etkisi yarattı.

FRANSA'NIN DESTEK PAKETLERİ İNANDIRICI BULUNMADI

Geçtiğimiz günlerde Fransa Ekonomi Bakanı, Renault hakkında bir açıklama yapmış ve dev markanın tamamen kapanabileceğini duyurmuştu. Ayrıca Fransa Devlet Başkanı Ammanuel Macron otomotiv sektörüne yönelik 8 milyar euroluk destek paketi hazırladıklarını duyurmuştu.

RENAULT'TAN 3 YILLIK KÜÇÜLME PLANI

Renault içerisine düştüğü krizden çıkmak için küçülme yolunu seçti. Buna göre maliyetleri kısmak için şirket bünyesinde küçülme operasyonları yapılacak. Bu operasyonlar kapsamında Fransa'da 5 bin kişi diğer ülkelerdeyse 10 bin kişi işsiz kalacak. Bu küçülme politikası 3 yıl süre içerisinde kademe kademe uygulanacak.

YENİ YATIRIMLAR DURDURULDU!

Üretim kapasitesinde de küçülme yolunu seçen Renault 2024 yılındaki 4 milyon adetlik üretim planını 3,3 milyon şeklinde revize etti. Dev şirket ayrıca yeni yatırımların tamamını durdurdu.

isbilgisi.com