Deutsche Bank tarafından Türk ekkonomisineyönelik çalışmaların yapılmasına devam ediliyor. Uzman ekonomistlerin ve dünya gelinde söz sahibi olan analistlerin ortak çalışması sonucu ortaya çıkan rapora göre Merkez Bankası'nın daha fazla sıkılaştırma adımı atmasına ihtiyaç duyduğu belirtildi.

MERKEZ BANKASI NE KADAR FAİZ ARTIRIMI YAPACAK?

24 Aralık 2020 Perşembe günü Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu (PPK) toplşantısı yapılacak ve politika faizi ile alakalı oalrak yeni bir karar alınacak. Bu karar öncesinde Deutsche Bank tarafından yeni bir rapor yayınlanarak daha fazla sıkılaştıma adımının atılmasını bekledikleri ifade edildi.

Merkez Bankası'nın piyasalarda oluşturduğu faiz artırımı beklentisinin ana sebepleri yükselen enflasyon, nakit ve altın olarak döviz rezervlerindeki artış ve Başkan Naci Ağbal'ın sıkılaştırmaya devam edileceğine dair açıklamaları gösterildi.

Deutsche Bank tarafından yapılan politika faizi artırımı tahminine göre Merkez Bankası 250 baz puanlık bir faiz artırımına ihtiyaç duyuyor. Ancak bu faiz artırımı bir anda yapılmayacak. Aralık ayında önce 150 baz puanlık bir faiz artırımı yapılacak. Ocak ayında ise buna 100 baz puanlık bir faiz artırımı daha eklenecek. Bu şekilde Türkiye'de politika faizi yüzde 17,50'ye yükselmiş olacak.

DOLAR KURU KAÇ TL OLACAK?

Deutsche Bank tarafından dolar kuruna yönelik de bir tahminde bulunuldu. Dolar/TL kurunun gelecek bir kaç ay boyunca ortalama olarak 7,50 TL seviyesinde kalacağını tahmin eden dev banka bu rakamın TL'nin adil değer seviyesi olarak tespit ettikleri 7,80 TL'nin altında olduğuna vurgu yaptı.

isbilgisi.com