Dünya Bankası Türkiye ekonomisi hakkındaki tahminlerini açıkladı. Görünen senaryo baz alınarak yapılan tahminler neticesinde 2020 yılının sonunda yüzde 0.5 oranında bir büyümenin yaşanması bekleniyor. Gelecek iki yılın sonunda ise tablo daha iç açıcı görünüyor. Gelecek iki yıl için yüzde 4 oranında büyüme öngörülüyor. Bu yıl yaşanması muhtemel küçük büyüme oranının küresel çapta yaşanan koronavirüs salgınına ve ekonomiye olan etkilerine bağlandığı belirtildi.

Dünya Bankası tarafından her yıl yayınlanan İlkbahar 2020 Avrupa ve Orta Asya Ekonomik Güncelleme raporunu açıkladı. Rapor içerisinde Türkiye’ye de yer verildi. 2020 yılı için yüzde 0.5 oranında bir büyüme hedeflendiği, 2021 ve 2022 yıllarında gerçekleşmesi muhtemel büyüme oranının ise yüzde 4 oranında gerçekleşeceğini belirttiler. 

Koronavirüs Salgını Nedeniyle Raporda Bazı Belirsizlikler Bulunuyor

Türkiye’nin enflasyon oranlarında da çeşitli tahminler yapıldı. Bu yılın sonunda beklenen enflasyon oranının yüzde 11 seviyelerinde gerçekleşmesi bekleniyor. Ekonomik verilerde büyüme kaydedildikçe ülkenin enflasyon oranının da ilerleyen yıllarda düşüş göstereceği düşünülüyor. 2021 yılı enflasyon tahmini rapora göre yüzde 9 olarak belirlenirken, 2022 yılı enflasyon tahmini için yüzde 8.5 seviyeleri öngörülüyor.

Koronavirüs salgını tüm dünyada etkisini sürdürürken, raporda pandeminin ekonomik etkileri ile ilgili gerçekleştirilecek olan projeksiyonlarda da bir belirsizliğin hakim olduğu görüldü. Salgının etkileri konusunda net bilgiler elde edilemezken bu süreçte tüm ülkeler için bir daralmanın yaşanmasının muhtemel olduğu ifade ediliyor.