Dünya Bankası Duyurdu! Türkiye'ye 100 Milyon Dolar Kredi Verildi!

Dünya Bankası, Türkiye'ye koronavirüs salgınında kullanılmak üzere 100 Milyon Dolar tutarındaki krediyi onayladı. Dünya Bankası tarafından yapılan açıklamaya göre sağlık alanında kullanılacak olan 100 Milyon Dolarlık kredi Türkiye'ye iki aşamada verilecek.

EKONOMİ 27.04.2020 - 10:26 27.04.2020 - 10:26

Koronavirüs ile mücadelede tüm dünyanın ilgisini çekmeyi başaran Türkiye'ye Dünya Bankası'ndan iyi haber geldi. Sağlık alanında kullanılmak üzere Türkiye'ye 100 Milyon Dolar kredi tahsisi yapıldığı açıklandı.

Dünya Bankası resmi internet sitesi aracılığı ile bir açıklama yaparak bahsi geçen kredinin 24 Nisan 2020 tarihinde onaylanarak Türkiye'ye tahsis edildiğini duyurdu. Bu kredinin Türkiye'nin koronavirüs ile mücadelesinde aldığı önlemleri desteklemek amacıyla verildiğinin altı çizildi. Dünya Bankası'nın Türkiye'ye tahsis ettiği 100 Milyon Dolar tutarındaki kredi 2 Nisan 2020 tarihinde duyurulan 14 Milyon Dolar tutarındaki Küresel Hızlandırılmış Fonu'nun bir parçası olarak verildi.

Türkiye'ye tahsis edilen 100 Milyon Dolar kredi hakkında Dünya Bankası Türkiye Direktörü Auguste Tano Kouame bir açıklama yaparak, “Bu finansman Türkiye'nin koronavirüs mücadelesinde etki azaltma ve hastalık yönetimi olanaklarını güçlendirecektir. Biz bu kredi ile insanların hayatlarının kurtarılmasına destek oluyoruz.” dedi.

Sağlık Bakanlığının kullanımına sunulacak bu kredi iki aşamadan meydana geliyor. Dünya Bankası'nın açıklamasına göre 98 Milyon dolarlık kredi koronavirüs vakalarının teşhisi ve tedavisi için sağlık sisteminin acil ihtiyaç duyduğu tıbbi cihaz, malzeme ve eğitim hizmeleri için kullanılacak. Yoğun bakım yatırımları da bu kapsamda değerlendirilecek. Kredinin ikinci aşaması olan 2 milyon dolarlık kısım ise proje yönetimi, izleme ve değerlendirme noktalarında kullanılacak. İhtiyaçduyulan insani ve idari kaynaklar bu kredi ile desteklenecek.

isbilgisi.com