Dünya Bankası 2020'ye yönelik büyüme raporlarını açıkladı. Corona virüs salgını nedeniyle dünya genelinde tüm ülkelerin ekonomileri oldukça zayıfladı. Dünya bankası Türkiye raporunda %3'lük 2020 tahminini, salgın durumlarıda göz önüne alarak %0.5'e düşürdü.

Covid-19'un etkilerinin hızla arttığını bu etkilerin artması ile ekonomileri ciddi oranda zarar gören ülkelerin büyüme tahminlerini bugün açıklayan Dünya Bankası, Türkiye'de bir eve girecek gelirin düşeceği yönünde açıklamalarda bulundu.

Açıklanan rapora göre, dünya genelinde ticaret yollarının kapanması ve alım satımlarda düşüşlerin yaşanması, yatırımcıların sermayeleri güvenli emtia ve para birimlerine yatırması Türkiye'nin ticaret, turizm, enflasyon yapılarını derinden etkileyecek.

Dünya Bankası açıkladığı raporun daha kötü sonuçlarla karşılaşma riskinin olduğununda altını çizdi.

Fransa'yı Büyük Daralma Bekliyor

Fransa Merkez Bankası, corona virüs nedeniyle en büyük darbeyi biz aldık açıklamasının ardından, ilk çeyreğe göre %6 daralma bekliyoruz dedi.

Fransa İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra çeyreklik dilimde en büyük daralmayı yaşayacak.

Çin'de Ekonomisinde Büyük Düşüş

ABD'li yatırım bankası JPMorgan, virüs salgını nedeniyle ekonomileri en çok etkilenen ülkeler arasına Çin'i de yazmıştı. Çin'de ki büyüme tahminleri %6'lık dilimde yer alırken %5.6'ya çekti. Tüm yıl için ekonomi analizi yapan yatırım bankası, Çin %0.1'lik bir düşüş yaşar buda ekonomiyi etkiler açıklamasında bulundu.