Türkiye'de dün piyasalar kapalıyken dolarda meydana gelen sert düşüş ekonomi gündeminin bir numaralı gündem maddesi haline geldi. Herkes Türkiye'de 4 günlük aranın ardından piyasaların açılmasıyla doların ne yönde tepki vereceğini merak ediyordu.

Türkiye'de piyasaların açılmasıyla beraber dolarda yukarı yönlü bir hareketlenme gerçekleşti. Ancak bu hareketlenme toparlanma niteliğinde olmadı. Dolar halen daha dün düştüğü yere çıkmış değil.

RİSK İŞTAHININ ARTMASI DOLARI BASKILIYOR

Küresel piyasalarda risk iştahının artması doların baskı altına alınmasına neden oluyor. Ülkelerin kademeli olarak normalleşme adımlarını atması koronavirüs sürecinde dirençli bir tutum gösteren dolarda olumsuz bir görüntü halinde dönüştü.

Piyasalara gelen iyimserlik dolar aleyhine bir sürecin fitilini ateşledi. Dolar gelişmekte olan ülkelerin para birimlerine karşı değer kaybı yaşarken koronavirüs sürecinde elde ettiği değer kazançlarının bir kısmını teslim etmek zorunda kaldı.

DOLAR KURU YÜKSELECEK Mİ?

Uzmanlara göre dolarda bugün sert bir yükseliş hareketi meydana gelmeyecek. bunu gerektirecek veriler gündemde bulunmuyor. Bu nedenle dolar durağan bir fiyatlama ile günü tamamlayacak. 

Dolar kuru bu sabah 6,76 TL'den işlem görürken euroda da bir yukarı yönlü hafif bir hareket meydana geliyor. Euro kuru güne 7,41 TL'den başladı.

isbilgisi.com