Dükkan, büro, konut ve ofis Mart 2023 kira artış oranı zammı hesaplama! Türkiye'de her ay açıklanan enflasyon rakamları sonrasında birçok mülkte kiralara da yapılacak zam oranları kesinleşmeye devam ediyor. Buna göre ise kira artış oranları açıklanan enflasyon rakamları sonrasıdna yenilenirken TÜİK tarafından da Şubat 2023 dönemi enflasyon rakamları açıklandı. Mart ayı içerisinde mülk sahipleri tarafından kiralara yapılabilecek azami yasal zam oranları da açıklandı.

MART 2023 KİRA ARTIŞ ORANI NE KADAR OLDU?

Türkiye'de Mart ayında kiralara yapılacak olan zam da uygulanan hesaplama sistemleri netleşti. Bu doğrultuda kira artış oranı son 12 aylık TÜFE rakamlarına göre hesaplanırken TÜİK tarafından yapılan açıklamada da son 12 aylık TÜFE oranı yüzde yüzde 71,83 oranında açıklandı. Mülk sahipleri bu oranın üzerinde bir kira zammı yapamayacaklar. Bu oran yasal kira zammı olarak Kasım ayı boyunca uygulanacak.

KONUTLAR İÇİN KİRA ARTIŞ ORANI ZAMMI MART 2023

Konut kiralarına dair de yasal kira artış oranları 1 Temmuz 2022 tarihinde alınan karar ile devre dışı bırakılırken bu süreçte 1 Temmuz 2023 tarihine kadar devam edeceği belirtilmişti. Devlet tarafından sağlanan en fazla yüzde 25 oranında zam yapılabileceği açıklanmıştı. Bu karar Temmuz 2023'e kadar devam edecek. 

İhtiyaç kredisi çekip faiz ödemeyin Akbank faizsiz 15.000 TL taksitli nakit avans veriyor İhtiyaç kredisi çekip faiz ödemeyin Akbank faizsiz 15.000 TL taksitli nakit avans veriyor

MART 2023 İŞ YERİ, BÜRO, OFİS, DÜKKAN KİRA ARTIŞ ORANI NE KADAR OLDU?

Konut kiralarına uygulanan yüzde 25 zam sınırlaması iş yeri kiraları için geçerli değil. Bu sebeple de dükkan, iş yeri, büro, ofis ve dükkanlarda Mart ayında yüzde 71,83 oranında kira zammı yapabilecek. Bu kiralar da en yüksek zam rakamı olarak belirtilirken kiracıların da rızası olmadan bu zam oranının da üzerinden bir talepleri olamayacak.

10.000 TL KİRASI OLAN İŞ YERLERİNDE MART 2023 KİRA ZAMMI HESAPLAMA!

10.000 TL kirası olan bir iş yerinde mülk sahiplerinin yapabilecekleri zam miktarı ortaya çıktı.

Gelen açıklamalara göre ise Mart ayı içerisinde kira fiyatı yeni açıklanan rakamlara göre 17.183 TL'ye yükselecek. Kira zam miktarı ise 7.183 TL olarak açıklandı.