Normalleşme sürecinin başlaması ile birlikte daha önce ertelenen düğünler için yeniden sezon başlıyor. Alınan karar sonrasında normalleşme sürecinin 1 Temmuz tarihinden itibaren başlamasına karar verildi. Yarın başlayacak düğünler için pek çok kişi kuyumcuların yolunu tuttu. Bu dönemde talebin fazla olması nedeniyle altın fiyatlarında da bir yükseliş yaşandı.

Sahte Altın Uyarısı Yapıldı

Altın fiyatlarının yükselmesi ile birlikte pek çok kişi altın alımında zorluk yaşamaya başladı. Maddi durumu elverişli olmayan vatandaşlar için sahte altınlar gündeme gelmeye başladı. Düğün yapılan çiftler için bir tehlike gündeme gelmeye başladı.

Düğünlerde mahcup olmak istemeyen vatandaşlar için gerçeğinden ayırt edilemeyen, sadece kuyumcuların anlayabilecekleri nitelikte altınlar gündeme gelmeye başladı. Şüphe duyulan altınla gerçek altının karşılaştırılması için bazı detaylara uygun olarak yapılabilir. Sahte altının daha hafif olduğu ve renginin gerçek altına göre daha koyu olabileceği ifade edildi.

Genellikle kuyumcular sahte altın ile gerçek altını ayırt edebilmek için demir makası kullandıkları belirlendi. Daha önceki yıllarda da gündeme gelen sahte altın, düğün yapan çiftlerin düğün sonrasında hayal kırıklığı yaşamalarına neden oluyor. Kuyumcular bu süreçte vatandaşları sahte altına karşı uyardılar.

isbilgisi.com